Korteriühistu tasud

See, et aprillikuu kommunaalide arve oli tavapärasest mõnevõrra suurem, hakkas mulle juba arvele heidetud esimesest pilgust silma. Ei tarbimine ei olnud suurem, vaid tõusnud olid korteriühistuga seotud tasud.

Tavapärasele haldusteenuse ja raamatupidamise tasule oli lisandunud “juhatuse liikme tasu”

Misasi on juhatuse liikme tasu?

Remondifondi ma ei maksa – selle eest hoolitseb omanik. Ma maksan kommunaalidena prügivedu, vett, kindlustust, juhatuse liime tasu ja haldusteenust.

See juhatuse liikme tasu on uus asi. Meil oli küll märtsis teated väljas, et toimub korteriühistu koosolek aga mina sellel ei käinud kuna mina pole omanik ja see teade oli just omanikele suunatud.

Seega ma võin ainult eeldada, et seal koosolekul arutati juhatuse liikme tasu ja võeti vastu vastav otsus.

Tegelikult levitati seda korteriühistu koosoleku kutset kaks korda. Esimene kord ei tulnud piisavat palju liikmeid kokku, et koosolek otsustusvõimeline oleks olnud aga teise teate peal oli märge, et korduskoosolek on otsustusvõimeline ka siis kui ei tule 50% liikmetest kokku.

Meil on majas 8 korterit. Seega esimesel koosolekul pidi olema kohal vähem kui 4 korterit. Väga võimalik on, et teisel koosolekul oli neid korteriomanike samuti ainult 3 või 2 või 1??? Viimase variandi puhul oleks muidugi eriti vahva kui see üks korteriomanik – ühistu esimees, üksi istus ja võttis otsust vastu, et ta hakkab saama juhatuse liikme tasu. 🙂 Aga noh kellel on midagi kurta kui ise kohale ei läinud?

Kusjuures huvitav on see, et hoolimata sellest et ma maksan haldustasu ja juhatuse liikme tasu (ning remondifond on täiesti eraldi) on meil ikkagi trepikoja koristamise graafik ja hoovikoristuse graafik. Ehk siis kojamehe ja muid taolisi töid see haldustasu ei kata.

Juhatuse liikme tasu ongi vist selle eest, et siis juhatuse liige käib ja koputab uste peal ja ütleb kelle kord on hoovi koristada.

Näiteks minu korter on hoovikoristuse graafikusse pandud juuni öõpuks aga eelmine nädal kui mina tööl olin käis auväärt juhatuse liige meie ukse taga koputamas ja ütles mu emale, et praegu peaks nr 8korter hoovi koristama aga kuna nr 8 korter ei korista siis nihkus järjekord meie korterile ja et noh muru oleks vaja ära niita.

Kusjuures mina ei oska muru niita. Või noh pole veel jõudnud proovida. Et kuidas seda muruniidukit käima saab jne. Hekikääride kasutamisest ma ka miskit ei tea, aga mingi hetk oleks vaja hekki ka pügada. Trepikoja koristamisega saan hakkama 🙂

Aga tegelt ka…ma varem üldse ei mõelnud selle peale, mida kõike väikses majas elamine kaasa toob. Ise otsisin just privaatse hooviga korterit, et lastel oleks koht kus mängida ja 5 kordsesse paneelikasse ei kippunud (kuigi neil on ju ka suures osas mänguväljakud läheduses). Et nagu jah, ma selle peale ei osanud üldse mõelda, et oma hooviga maja tähendab muruniitmist ja heki pügamist. ups 🙂

Ma mõtlesin automaatselt, et selleks ongi haldustasud jne.

Aga eks jah suurtes majades on ses osas lihtsam – on rohkem kortereid ja koguneb suurem summa haldustasu ja seega saab palgata vastavad inimesed heakorrastus töid tegema.

Aga nüüs ei muud kui vaja ära õppida kuidas muruniiduk hääled sisse saab. Grillida ja lastega korras hoovi nautida tahaks ju ikka 🙂

6 thoughts on “Korteriühistu tasud

 1. mu tallinna kolmes viimases üürikas, kus kõikis on umbes poole rohkem kortereid kui 8 ja kus ma olen elanud 20 viimast aastat, küll mingeid koristamisgraafikuid pole olnud. koristamisgraafikud on nõukaaegne jäänuk, kus inimesed olid ka tasuta töötama nõus, kuna kõik oli “meie oma”. Tänapäeval pole tark omanike järel tasuta koristada.

  Kas sul on üürilepingus sees, et sa pead veel mingeid ruume hooldama peale selle korteri, mille eest sa üüri maksad? juhul kui pole, siis pole koridori või hoovi koristamine sinu probleem ja kui korteriomanik soovib sult sellist tööd, peab ta selle ‘eest sulle ka töötasu maksma või üüri vähendama või ise koristamas käima.
  samuti ei maksa ma üheski üürikorteris mingeid remonditasusid vms, mida ma otseselt ei kuluta. need rahad on üürisumma sees. juhatuse esimehele maksmine on ühistu probleem ja sina maksad selle eest omanikule, kes kuulub ühistusse, üüri. ta sult maamaksu ei küsi 😀

 2. Nojah, remondifondi maksabki omanik praegu. . Selle, et ma mingit kindlustust maksan ma ka avastasin suht hiljuti (aga no mingi 1.75 eest ma ei hakka boleemikat tekitama).

  Hooldatud hoovi ja puhast trepikoda naudin ikka mina, mitte korteriomanik. Et meil ongi vist see teema, et vanad inimesed majas ja paljud pole nõus maksma palka kojamehele või muule sellisele tegelasele ja siis on see nn teeme ise.
  Trepikoja koristamine pole teab mis kontimurdev asi küll, et kisa tõsta või omanikku meie eest pühkima kutsuma…

  Aga mhmmm selle muru niitmise osas, ehk peakski talle kõllama ja ütlema “Kuule sinu kord!” 🙂 Sest ei üürilepingus küll mul sellist punkti pole, et peaksin muru niitma ja hekki pügama. Need ongi ju suht sellised tegevused, mida iga linnainimene ju ei oskagi teha.

  Aga dilemma ongi siin, et nautida seda kõike ma ju tahaks. Niidetud murul on lastel hea joosta (ja korteeriühistu peremehel tore päevitada – mis ilmselt ongi põhus, miks ta peale vestlust emaga selle muru ise 8nda korteri eest ära niitis). Meil on aias tore grillinurk ja ma mõtlen, et kui ma ei niida ja ei mässa seal – kui kiiresti tullakse mulle siis ütlema, et palun ära grilli ka 🙂 Kuigi see jälle on lepingus sees, et grillinurka võime kasutada.

  Njaa… vaatab, mis saab. Ega vastu suve ei tahaks korteriomanikuga väga vaidlema ja maid jagama hakata…. Pärnus on ju suvel nendeüürikorteritega suht keeruline lugu ja mu oma asub veel mõne minutlise jalutuskäigu kaugusel supelrannast …..

 3. See on jah vanemate elanikega väiksemate majade teema, et koristamine ja hooldus käib graafiku alusel, et ei peaks maksma. Kuigi olen elanud ka üle 90 korteriga majas, kus oli samuti trepikoja koristamise graafik. Aga praegu 10 korteriga puumajas on hoopis selline kord, et krundi ühise osa hooldamisega tegeleb ühistu esimees ning igal korteril on oma aialapp millega teeb mis tahab (räpakollid lasevad heinal kasvada ja agarad teevad peenraid), ühistul on muruniiduk mida kõik võivad kasutada. Eks kõik olegi kokkulepete küsimus. Meil õnneks on majarahvas ühtne. Koosolekutel käivad kõik kohal, ühed on küll põhimõtteliselt kõige vastu aga nende hääl õnneks üldsuse vastu ei saa.
  See ühistuliikme tasu võib olla ka muidugi päriselt mingite asjaajamiste eest, oleneb kas arveid väljastab teil raamatupidaja või seesama ühistutegelene. Me maksame ka iga kuu 1€ raamatupidajale selle eest, et ta veenäidud kokku korjab, arved vormistab ning elanikele toimetab. Kui summa on arvestatav siis uuri ühistust või palu omanikul välja selgitada mille eest see summa on.

  1. Raamatupidamise tasu maksan veel eraldi 4 eurot kuus! Haldust (mis võiks olla ju muruniitmine ja hekipügamine) 5.75 iga kuu ja nüüd siis see uus Juhatuse Liikme tasu 3.75 Eurot kuus. Ehk siis kokku maksan ainuüksi korteriühistule 13,5 Eurot !!!!! iga kuu (siia hulka ei kuulu, remondifond ja prügivedu ja kindlustumakse -ehk siis need tasud mis korteriühistu omakorda kuskile edasi maksab) aga ikka on graafik trepikoja (mille üle ma ei kurda) muruniitmise ja Heki pügamise kohta! No jeerum – kuidas saab eeldada, et iga suvaline üürnik kes sinna kolib oskab kasutada hekikääre ja muruniidukit?

 4. Ma ütleks, et teil on seal siis jah mingi kahtlane teema, mida see haldustasu siis üldse sisaldab kui kõik loogiline sisu on juba eraldi maksustatud? Ilmselt kellelgi on sellele mingi selgitus.

 5. haldustasust makstakse nt telefoni arved, muretsetakse kontoritarbed, kütus muruniidukile ja muud taolised kulud

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *