Lihatoodete koostise kirjeldused…

Eelmine nädal ma kirjutasin, et BBQ restoranis oli nii veiseliha kui kalapraadidel peekoni lisandid.

OK, sellest ma veel kuidagi saan aru, et veiselihast sööki on püütud kuidagi veel paremaks tuunida lisades sinna peeneid peekoni roose jne (sest jah enamus Eesti inimesi, kes sööb veiseliha sööb hea meelega ka sealiha), ning kui sellist sööki juhtub tellima inimene, kes sealiha söö aga kes ei pööranud tähelepanu täpsele toidu koostiseosade kirjeldusele siis ta lihtsalt sööb ära kartuli ja veiseliha tüki ning jätab puutumata peekonisse mässitud spargli ning kõik on hästi.

Eile hommikul ma avastasin, et meie igapäevased veise vürtsisingid olid külmkapist haihtunud ning ma jooksin ümber nurga asuvasse Karuselli poodi vaatama, et ehk on seal ka lihaletis müügis miskit sellist, mida moslemile kõlbaks võileiva peale panna.

Kalkuniliha tooteid ei hakanud silma, küll aga vaatas mulle letist vastu Saarema toode nimega “KUUMSUITSU LIHAVEISE DELIKATESS SINK”. Mõeldud – tehtud, ning kodu poole ma sellega silkasin.

Kuna singilõikude pakendil ei olnud otseselt lehma pilti tekkis abikaasal sellega siiski teatud kahtlusi. Minu vastus, et kuule sinna on trükitähtedega peale kirjutatud, et LIHAVEISE sink teda ei rahuldanud.

Hakkasin siis talle koostisosi inglisekeelde tõlkima:

“Veiseliha 83%”

“ja ülejäänud 17%?”

“joogivesi, sool, lihavalk….eee… stabilisaator, E451..”

“Oot mis eee ? See E451 on mingi sealihaga seotud asi? Ma olen vist kuskilt kuulnud jah, et E451 on sealiha…”

” Ei, E451 on mingi kemikaal, säilitusaine tõenäoliselt….. aga noh see lihavalk on sealihast….”

Et nagu, mismõttes sa paiskad müügile Lihaveise singi, kirjutad suurelt peale, et tegu on lihaVEISE singiga ja siis see lihtsalt sisaldab teatud koguses sealiha?

No tõesti?

Peab nende vürtsisinkide minitekstid ka igaks juhuks üle lugema, varsti tõesti ei tea enam, mis toidulauale satub. Isegi Ghanas ei lennanud ma niimoodi orki. Ja, ei Ghana ei ole moslemiriik!”

delikatess, moslem, sealiha, saaremaa, veis, mismõttes, tagasi eestis, etheli blogi,
Sealiha sisaldav veise sink

 

5 thoughts on “Lihatoodete koostise kirjeldused…

 1. Täpselt samamoodi nagu saab kirjutada maasikajogurt kus maasikaid on vaid 0.6% ja seda ka mingi siirupilisandina. Toote nimetus sõltub ainete %, kus aine või kogus ületab teatud protsendi seal saab juba öelda, et toode on see või too.

 2. Kui nii mõtlema hakata, siis see sealiha mittesöömise värk moslemitel ja juutidel on ikka väga imelik küll. Mingit mõistlikku, või füüsilist põhjendust selleks ju pole. Ainuke põhjendus on see, et koraan nii ütleb.. Ehk siis puhas usk, et nii on ja mille kunagi Muhamed oma usuhulluses kehtestas, võttes selle tegelikult üle juutidelt.
  Kui lähemealt uurima hakata, siis selle keelu algpõhjused on tegelikult üsna proosalised: nimelt rikneb sealiha soojas (mida Lähis -Ida on) kiiremini kui näiteks lambaliha. Ja et rumalad inimesed riknenud liha liiga palju ei sööks, kehtestaski keegi ilmselt sellise keelu, sest külmkappe tol ajal ei olnud.
  Kuid aeg on edasi läinud ja tänapäeval on isegi moslemimaades külmkapid, seega vajadus sellise keelu järele puudub täielikult, kuid pime usk ei võimalda progressi ja ajaga kaasaskäimist.
  See , et siga on “räpane” loom jne, mida samuti jäägitult usutakse põhjenduseks tuuakse on aga pehmelt öeldes täielik absurd. Kui Allah lõi maailma ja kõik loomad ja inimesed, siis mis paganama pärast pidi ta ühe looma nii räpase looma?
  Vägisi tuleb meelde vanade kommunistide ütlus (oli see Marx või Lenin?), et´Usk on oopium rahvale`. Olid need kommud , mis nad olid , kuid selles suhtes oli neil ilmselt õigus….

  1. Neile ei sobi sealiha seetõttu, et siga ise sööb kõike. Ehk nad ei taha süüa looma kes ise igast solki on võimeline sööma ning nad arvavad et sealiha pole sel põhjusel tervisele väga hea.

 3. Ei ole väga veenev põhjendus… Sea sööki saab reguleerida, sööb ta ikka seda, mida ette antakse, – ei pea ju solki andma. Kusjuures metssiga pidavat väga valiv olema , a´la teatud ajal ainult tammetõrud..
  Ja moslemite lemmiksöök – kana- sööb samuti kõike, isegi siga…
  Tegelikult on enamik loomi omnivoorid, ehk kõigesööjad

  1. No ega me ju ei tea, mida kuskil vorsti koostises kasutatud siga sõi. Kuigi jah eeldada võib, et päris solki lihatööstuses loomadele ei anta. Moslemite lemmiksöök on mu meelest lammas, kuid jah ega neil kana vastu ka miskit pole.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *