Madalapalgaliste toetus

Oeh, ma olen vist tõesti kaua Eestist ära olnud……

Vanast heast, igakevadisest tuludeklaratsiooniga saadavast maksutagastusest on saanud Madalapalgaliste Toetus.

Ma olin ikka varasemalt heameelega seda deklaratsiooni täitnud sest sealt tuli ikka mõnus palgalisa, mida sai siis vastavalt vajadusele kevad-saabastele kulutada või kuskile investeerida.

Tulumaksutagastust  meeldis mulle eriti investeerida pensionifondi Kolmandasse sambasse. Miks just sinna? Sest sellelt investeeringult sai järgmine aasta UUESTI tulumaksu osa tagasi.

Nüüd olin ka elevil, et oh varsti saab tuludeklaratsiooni täita ja veits raha tagasi. Aga nüüd tuleb välja, et see igaaastane tuludeklaratsiooni täitmise järel tagasi saadav raha on mingi madalapalgaliste toetus? Kas nii on kogu aeg olnud? Või see on mingi uus asi? Kas ma olin varem siis madalapalgaline (ka pangas töötades), et kevadeti tulumaksu tagasi sain?

Igatahes hetkel on reaalne võimalus, et ma ei saagi see aasta mitte midagi tagasi. Või kui saan siis ainult tänu sellele, et ma ei töötanud tervet aastat.

Igatahes tundub, et kui see aasta õnnestub miskit tagasi saada, siis on see ka viimane kord ja järgmine aasta pole mul enam miskit loota. Noh kui ma vahepeal töötuks ei jää või miskit sellist.

Nojah paar päeva veel ja siis selgub kas ma saan TOETUST TAODELDA või mitte. See kõlab juba nii nõmedalt – et mitte maksutagastus vaid toetuse taotlemine... ma hakkan toetust taotlema… (noh võib olla, et  hakkan kui peale deklaratsiooni täitmist selgub, kas olen olnud piisavalt madalapalgaline või mitte)

 

Täiendus

Mulel on nüüd mitmes facebooki kommentaaris väidetud, et tulumaksu saab tagasi ikak aga toetus on sellele lisaks. See oleks tore, aga no ma ei tea, kas ma loen valesti või miles probleem sest noh Emta lehel on ikka selgelt kirjas et Tulumaksu tagasimakse ongi see toetus:

Tsiteerin:

Madalapalgaliste tulumaksu tagasimakse on kord aastas makstav toetus, mille eesmärk on täistööajaga töötava madalapalgalise töötaja sissetuleku suurendamine. Töötajal tekib õigus saada tulumaksu tagasimakse, mille täpne summa arvutatakse välja töötaja tuludeklaratsiooni andmete alusel.

Link: https://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/madalapalgaliste-toetus-2017-aastal

 

Näited Raamatupidaja lehelt:

Töötaja, kes on kogu kalendriaasta töötanud täistööajaga ja saanud töötasu 430 eurot kuus, saab tulu 5160 eurot aastas. Kui töötajal muid tulusid ja mahaarvamisi (näiteks eluasemelaenu intressid) ei ole, siis on töötajal õigus saada tagasimakse ligikaudu 587 eurot (igakuiselt kinnipeetud tulumaks 48.90 × 12 = 586.80).

Samas näiteks pensionärist töötaja, kes on kogu kalendriaasta töötanud täistööajaga ja saanud lisaks töötasule 430 eurot kuus ka vanaduspensioni 395 eurot kuus, saab tulu 9900 eurot aastas. Kuna töötaja tulu ületab piirmäära (7817 eurot), siis ei ole tal õigust tagasimaksele.

Toetust ei saa taotleda töötaja, kellel on küll aasta tulu alla 7817 euro, kuid kelle tagasimakse summa suurus on igal juhul 0 eurot. Eelkõige võib see ette tulla olukorras, kus isikule kuulub tulumaks tagastamisele tulumaksuseadusega lubatud mahaarvamiste tõttu (nt täiendav maksuvaba tulu lapse ülalpidamise korral, eluasemelaenu intressid, koolituskulud, annetused vm).

Link: http://www.raamatupidaja.ee/uudised/2016/11/07/madalapalgaliste-toetus-2017-aastal

No ütleb ju selge sõnaga et tulumaksu tagasimakse ongi see kuradima TOETUS ja seda saab ainult siis kui tulu on teenitud vähem kui 7817 Eurot ja noh kuna jutt käib ilmselt brutotulust siis pole mul ka oma 9 kuuse töötamisega mingit nn Toetust oodata.

Mul oleks küll väga hea meel kui ma saaksin sellest kõigestvalesti aru ja ikka saaksin näiteks tehtud lasteaia maksete pealt tulumaksu tagasi – väga tore oleks. Savi see toetus…

4 thoughts on “Madalapalgaliste toetus

  1. Ma olen ka aru saanud, et need ikka kaks eri asja. Kui mu firma ei arvesta palga maksmiselt tulumaksuvaba miinimumi, siis peaksin ma selle kõik tuludeklariga tagasi saada. Lisaks, kui mu kogu aasta palk jääb alla selle 7817 euro, siis ma teen veel avalduse, et nad maksaks mulle seda toetust juurde, mis on veel lisaks sellele tulumaksutagastusele, mida ma saan niikuinii.

  2. Toetust saavad ainult need, kelle aastane brutotulu jääb alla 7800 € (ümardatud), see on toetus mida makstakse esmakordselt. Tulumaksutagastust saab inimene, kes on maksnud tulumaksu ettenähtud määrast rohkem ( lasteaia kohamaks jne, väljaminekud mille pealt võetakse veelkord tulumaksu). Kui oled käinud terve aasta tööl ja ei esine maksusoodustusi nagu näiteks kaks või enam last jne, siis on tagasimakstav tulumaks 0€. Maksutagastus ja toetus on siiski kaks erinevat asja.

    1. Jup sain nüüd aru jah, et on kaks erinevat asja. Mind ajas lihtsat segadusse see rida kus madalapalgaliste toetust kirjeldati kui tulumaksu tagastust “Madalapalgaliste tulumaksu tagasimakse on kord aastas makstav toetus, mille eesmärk on täistööajaga töötava madalapalgalise töötaja sissetuleku suurendamine” Et ma ei saand aru et see toetus on ikka tulumaksu tagastusele lisaks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *