Mida ma endast mõtlen kui rahvast Aafrikasse tööle kutsun

Minu eelmise postituse alla ilmus kommentaar, et nii nadi palga eest nagu seda on 800-1000 usdi kätte küll keegi Musta Põrgusse tööle ei tule.

Tegelt on mul hea meel – see ju näitab, et Eesti tööturul on olukord päris hea!

Kuid tõsi ta on, et 670- 840 Eurot pole teab, mis hiigelpalk, millega spetsialist tahaks tulla välismaale tööle. Tõepoolest, suured välisfirmad Ghanas kutsuvad eksperte palju motiveerivamate palkadega tööle kui mina. Välismaalasele pakutakse head palka, et sellega kinni maksta Aafrika kartmise hirm.

Mina näen aga enda pakkumist nii:

Noor inimene, kes on kooli lõpetanud aga poole tööd leidnud – miks peaks ta jääma Eestisse tööotsija staatusesse kui tal on võimalus reisida. Ja reisida nii, et selle eest ise ei maksa, et on olemas tasuta majutus ja nii, et Maailma avastamise käigus on võimalik hoopis tööl käia ning ise raha teenida. Lisa turvalisust loob veel fakt, et töökohast ümber nurga elab teine Eestlane, kelle oma töökoht on samas kompleksis. Kui ma ei eksi siis mu kontor asub isegi samal korrusel!!!! Lihtsalt väike nüanss on see, et ise ma oleks hea meelega veel lapsega kodus mõnda aega ja hakkan alles peale Ghanasse tagasi jõudmist ülemusega paika loksutama minu kontoris käimise või mittekäimise graafikut!

Kommenteerija kirjutas, et kutsun inimesi Musta Põrgusse aga mina enda arust kutsun hoopis sooja päikese ja palmi alla. Sõltub ju mis mätta otsast vaadata 🙂

Lisaks on see veel suureparane võimalus täiendada oma CV-d hiljem märkega: “Töökogemus Aafrikas”

7 Replies to “Mida ma endast mõtlen kui rahvast Aafrikasse tööle kutsun”

  1. Ethel, ma arvan, et neid kahte lugejat pahandas natuke kuulutuse stiil ja info nappimine. Kuulutus a la “Otsime piltilusaid valgeid tüdrukuid Aafrikasse tööle” – no see ei tekita tõesti usaldust. Kui Sinu blogi pole enne kunagi lugenud ega tea asjast mitte kui midagi.

    Sõna “piltilus” juba iseenesest hirmutab ja kohutab, kuna on alatoonilt vastikult seksistlik ja diskrimineeriv. Poliitiliselt korrektsem oleks kasutada sõnapaari “esinduslik välimus”, aga ka see tekitab pigem kortsus kulmu. Minu meelest. Lõpuks on kellegi ilu hindamine nagunii subjektiivne ja selle asemel, et meeletut iluihalust rõhutada, võiks seda äärmisel juhul teha “salaja” saadetud piltide põhjal vms.

    Palga suurusest või väiksusest annaks aimu lühike tutvustus Ghana üldise hinna- ja elatustaseme kohta. Me teame, millist elu võimaldab 700 eurot Eestis, aga mida see tähendab Ghanas, seda keskmine eestlane aimata ei oska.

    Aafrika on siiski kauge ja hirmuäratav just selles mõttes, et inimesed ei tea sealsest elu-olust just kuigi palju. Hirmu ja võõristust vähendaks ehk seegi, kui huvilised saaksid eelnevalt töölepinguga tutvuda vms. Eks Sulle endale võib tunduda elementaarse info kordamine liigse nämmutamisena vms, aga pead arvestama, et siia lehele satuvad ka juhuslikud lugejad, kellele väga napp kuulutus ilusate tüdrukute Aafrikasse värbamise kohta tõepoolest kahtlase mulje jätab.

  2. Eks ongi hirmutav. Mina ise olen seikleja loomuga ja seega ilmselt mitte väga adekvaatne kommenteerima, et oh ma küll läheks isegi kui riiki ei tunneks. Ma ju sõitsingi üleöö otsuse alusel Aafrikasse 6 aastat tagasi.

    See piltilus välimus ja saada pigem PILT kui CV on meelega nii kirjutatud. Ei tahtnud midagi ilustada ja peita esindusliku välimuse või pildiga CV sõnapaaride tagasi. Kui tööandja usub, et ilutoote müügiedu tagab vaid kena näolapp, siis andku minna. Mina temaga praegu vaielda ei viitsi ning poliitiliselt korrektne olemine tundub siinkohal pisut rahva lollitamisena. Ma tean ju, et ta kõigepealt vaatab pilti ja kui see meeldib siis ka cv-d, mitte vastupidi.

    Kuulutus on robustselt aus ja seega ka sihtgrupile keda selline otsekohesus ei hirmuta.

    Tore, kui keegi julge inimene sellest kinni hakkab ja tuleb, aga kui seda ei juhtu pole ka miskit hullu lahti. Lihtsalt eestlaste kogukond Ghanas on selle võrra väiksem 🙂

    Kusjuures ma olingi valmis, et tulevad kommentaarid, et ju see mingi kahtlane töö on või, et issand kui diskrimineeriv kuulutus – võimalus ainult kenadel neidudel. Aga näe, ette jäi hoopis, et palk väike. See tegelt üllatas 🙂 Ma ei tulnud üldse selle peale, et see mõnele töötule aga muidu hakkajale neiule võiks probleemiks olla. Tullakse ju Aafrikasse kogemust otsima ka oma kuludega ja palju väiksema palga peale, lihtsalt et tulevikuks CV üles lüüa!

  3. 800 USD on praegu ca 670 EUR. See pole ahvatlev number isegi Eesti tingimustes, kus keskmine palk on praegu üle tuhande euro bruto ehk netos üle 800 euro. Ghana plussid on muidugi kord, stabiilsus ja rahu (mis Aafrika paljudes teistes riikides puuduvad). Kuid see on ka enam-vähem kõik, mis Ghanas on head lisaks päikesepaistele. Ghana loodus pole midagi erilist (eriti võrreldes Aafrika looduspärlitega), inimasutuse keskmine tihedus on suht suur, keskmine elatustase on isegi Aafrika mõttes suht kurb. Lisaks troopiline kliima, mis tähendab aastaringselt küllaltki kõrgeid temperatuure – Accras nt on päevased keskmised maksimumtemperatuurid aastaringselt 27-31 C ning veebruaris ja märtsis võib temperatuur tõusta ka 38 C-ni. Õnneks on sademeid eestlase jaoks harjumuspäraselt ehk ainult natuke rohkem kui Eestis keskmiselt.
    Need töökuulutused on sobivad eeskätt seiklushimulistele. Aga nõutud piltilusad vaevalt sellisel tasemel seiklusi otsivad. Neil on võimalik oma seiklused ka hoopis teisiti kätte saada.

  4. Väga huvitav reageering. Siiralt üllatun, sest kui mina postitust esimest korda nägin, käis mu peast läbi “pagan, kus Sa mõne aasta eest olid!” 😀 Oleks ju täitsa muidu eest saanud Aafrika ära näha! Muidugi siin teenin rohkem ja siin on kindlam, aga no inimesed – kus on tahe maailma näha? Iga päev ikka ei õnnestu lihtsalt niisama ja ilma suuremate riskideta Aafrikasse sattuda ja sealset igapäevaelu näha. Pealekauba makstakse iga kuu raha, et reis saaks pikem olla. Mis võiks veel mõnusam olla?!
    Ma ei kujutanud ettegi, et keegi võiks minna sinna suure numbri peale – et noh muidu Aafrika on nõme ja üldse näha ei tahaks, aga no nii palju makstakse, et lähen ikka tööle. Aafrikas käivad ikka need inimesed, kes on nõus ise peale maksma, et näha!

    Kuigi pean tunnistama, et kui muid agasid mineku ees poleks, siis pärast esimest hurraad hetkel vist teeks ebola-värk natuke asja riskantseks minu jaoks. Eurooplastele on seda ikka nii hullusti praegu kommunikeeritud, et paneb värisema küll. Ghana on kaardi peal ohupiirkondadele liiga lähedal. Aga see on kaugeltvaataja pilguga, eks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *