Mõtteid lasterikka pere toetuse, kolmanda lapse ja kodulaenu teemadel

01.07.2017 kehtima hakkav lasterikka pere toetus on juba mõnevõrra kõneainet tekitanud. Lasterikkad pered on uue toetuse üle muidugi rõõmsad aga esineb ka neid, kes leiavad, et uus toetus on kuidagi ebaaus nende perede suhtes, kus kasvab alla kolme lapse. Kuigi ka minu peres kasvab hetkel vaid kaks last ei ühine ma mitte selle toetuse ebaausaks tembeldajate kooriga.

Ma saan väga hästi, miks ja kust see toetus tuleb.  2 last ei tõsta iivet. Kui igas peres oleks kaks last – siis me noh jääks ju täpselt 0-i, kolmega aga oleks juba +1 (per pere).

Seega ma saan jah väga hästi aru, miks “kommi” antakse siis just neile peredele kus lapsi kolm või rohkem.

  • Jah muidugi esimene ja teine laps ei ole halvemad.
  • Jah muidugi kulub esimesele ja teisele lapsele sama palju raha, või isegi rohkemgi.
  • Jah muidugi on väikese sissetulekuga vanematel väga raske hakkama saada toetusega, mida makstakse kuni kahe lapsega perele….

Aga see ei ole siinkohal ju point. Riik käib prääniku välja – aga ta tahab ka midagi vastu saada! Nimelt lapsi!

 

Aga mis siis täpselt muutub?

Lasterikka pere toetus

 

Alates 01.07.2017 hakatakse maksma lasterikka pere toetust.

  • Perele, kus kasvab kolm kuni kuus last,  300 eurot kuus.
  • Perele, kus kasvab seitse ja rohkem last,  400 eurot kuus.

 

Seda siis lisaks olemasolevale lastetoetusele, milleks on:

  • pere esimese ja teise lapse kohta 50 eurot kuus
  • pere kolmanda ja iga järgneva lapse kohta 100 eurot kuus

 

Seega hakkab kolmelapselise pere pea saama lisaks palgale iga kuu 500 eurot.

Esimese ja teise lapse peal 50 eurot lapse toetust kummagi eest. Kolmanda lapse eest 100 Eurot lapsetoetust ning lisaks veel 300 Eurot Lasterikka pere toetust.

Kokku 50+50+100+300= 500

Ja panete tähele, et see 300 ei ole siin mitte kolmanda lapse eri-toetus vaid lasterikka pere toetus – ehk siis ikka miskit tervele perele.

 

Suurpere maale elama?

Jah 500 Eurot palgale lisaks on ikka päris korralik sissetulek. Isegi kui selleks palgaks oleks vaid miinimum on koondtulemus juba päris hea.

Elad kuskil maal, käid kohalikus poes tööl – saad miinimum-palka ja 500 eurot toetusi. Päris hea ju? Arvestades, seda et maal on korterid soodsamad ja lasteaia kohatasud väiksemad…

Ma usun, et selline toetus võiks vabalt motiveerida lasterikkaid peresid ka linnast maale kolima (sest enam ei sõltu pere toitmiseks nii väga kõrge-palgalisest töökohast) ja seeläbi elavduks ka elu küla piirkondades…

 

Kaks last olemas, saaks kolmanda ka?

Nii, meie peres kasvab hetkel kaks last. Ja meie perel on eluaseme laenu võtmise plaan. Tahaks ikka väga endale oma kodu. Laenu  nõustamisel olen käinud ja kortereidki olen vaadanud.

Kolmanda lapse peale oleme me mõelnud küll – aga pigem ikka nii, et “kunagi, kui esimesed lapsed suuremad”.

Nüüd aga hakkab tunduma, et igati mõistlik oleks saada kõigepealt kolmas laps ja siis alles hakata vaatama korterit ja eluaseme laenu. Sest see 400 lisa-eurot, mis ma kolme lapse emana saaks, suurendaks kõvasti ka minu laenu-võimet. Ma olen vahepeal näppinud Swedbanki maksimaalse laenusumma kalkulaatorit ja seal erinevaid näitajaid sisestades panin tähele, et juba paarikümne eurone muutus kuu-sissetulekus tähendas päris ilusat muutust võimaldatatavas laenusummas.

Täna lõin kalkulaatorisse palk + 500 ja sain maksimaalseks laenusummaks 60 000 Eurot. Ehk 2 korda rohkem kui ainult palka sissetulekuna näidates sama kalkulaatoriga!

SEB pank pakkus nõustamisel ainult minu palga alusel muidugi ilusamaid summasid kui Swedbanki kalkulaator, niiet kui nüüd uuesti nõustamisele miinna juba 400 Euro võrra suurema sissetulekuga…….mhmmmm?

No, nõme muidugi niimoodi laenu pärast last varem plaani võtta aga no paneb ikka mõtlema küll……

Ok, muidugi ei ole see lasterikka pere toetus ju igavene. No ütleme, kui ma saaks oma kolmanda lapse umbes 2 aasta pärast siis saaks meie pere seda toetust ehk 11-14 aastat. Sõltuvalt sellest, kas vanem laps peale 16 aastaseks saamist ikka veel õpib. Ja no säru ma talle teen, kui ei õpi! 🙂 (Täpsustan siinkohal, et seda “säru” mitteõppimise korral, ei teeks ma pojale siis mitte peretoetuse varem lõppemise vaid ikka tema enda tuleviku pärast)  

 

Et võtaks siis plaani selle kolmanda lapse? Dekreedi rahadest ei ostaks kohe kõige vingemat Emmaljunga vankrit ja mähkimise aluseid või ma ei tea mis ime vidinaid veel (mida mul juba esimese lapsega vaja ei läinud). Vaid lepiks komisjoni poe kraamiga ja katsuks säästa nii palju kui võimalik hoopis korteri sissemaksuks.

 

Surnud hobune

 

Kõige hullem asi, mis eluaseme laenu võttes saab juhtuda, on see, et kui sa ühel hetkel ei jõua laenu maksta ja siis müüakse eluase võla katteks maha VÄIKSEMA HINNAGA kui laenujääk. Ehk siis eluase müüakse võla katteks maha aga laenu pead ikka edasi maksma. Samas sul pole enam oma kodu vaid pead midagi üürima ja maksad lõpuks nii võla katteks müüdud kodu laenu (ehk “surnud hobuse” eest) kui üürid pinda kus edasi elada.

Ja kui sul ei ole võimalik “surnud hobuse” eest maksta, siis tuleb taodelda ja välja kuulutada eraisiku pankrot.

No ma mõtlen, et kui juhtubki see, et ma mingite elu- või majanduse keerdkäikude tõttu, jäängi kunagi ajutiselt töötuks, siis see aeg teenindaks see 500 Eurone peretoetus ju laenu ära (ega ma mingit mõisa ei hakka ostma ju), söögi jaoks jääks ka… ja noh need muud asjad ei ole hädaolukorras nii olulised. Muude asjade all mõtlen siis Teleka ja Interneti teenust ja noh väga hullus olukorras ka lasteaia maksu. Sest ise töötu olles, saab lapsed vajadusel lasteaiast koju jätta.

Seega ongi kõige hullem asi, mida karta, just see, et kui see töötuks jäämine peaks juhtuma peale seda aega, kui peretoetus läbi. Vot siis poleks ju sissetulekut, mis aitaks töö otsimise perioodil laenu teenindada.

Jah ma räägin ajutiselt töötuks jäämisest, sest ma seda hästi ei kujuta ette, et ma üldse midagi pere toitmiseks tegema ei hakkaks. Muidugi mingi aeg püüaks otsida mõnusat ja hästi tasuvat tööd, aga kui seda ei leia, siis tuleb lihtsalt latt alla lasta ja vastu võtta mida pakutakse. Kasvõi miinimumpalgaga. (Ja jällegi – küll sinna miinimumpalga kõrvale sobiks hästi see paljulapselise pere toetus.)

Kusjuures minu jaoks see polekski mingi hirmus traagika see kui pean makseraskuste tõttu välja kolima korterist, mis aastaid on minu OMA kodu olnud. See võib juhtuda ju ka korterit vaid üürides. Et kui ühel hetkel ei jaksa enam üüri maksta, siis peab välja kolima. Odavama pinna peale.

Traagika ja minu jaoks siis eluaseme laenu võtmise juures see tõeline risk mida karta, olekski just see, kui peale välja kolimist ma ikka eelmise eluaseme eest edasi pean maksma.

Aga ma usun, et 11 aasta pärast oleks praegu võetava laenu jääk küll nii palju vähenenud, et seda kõige mustemat surnud hobuse tsenaariumi ei teki. No ehk me ei ole veel kinnisvara mullis…

Et nii mõeldes ja nii arvutades tundub igati mõistlik varsti see kolmas laps saada. Ma usun, et selliselt mõtlevaid ja arvutavalt kahelapselise pere päid on veel. Ja ehk seda ongi antud toetust kehtestades silmas peetud. Et see motiveerib…  See tõesti motiveerib….

Valmis peab muidugi ka selleks, et seadus muutub jälle ja lasterikka pere toetuse jagamine lõpetatakse.

Tööle osakoormusega!

Minu postitus on küll väga laenu põhine. Aga on veel asju, mille lasterikka pere toetus kätesaadavaks teeb.

Näiteks võimaluse vähendada töökoormust ning veeta rohkem aega perega. Rohkem lapsi vajab ka rohkem tähelepanu. Rohkemate lastega tuleb kohe juurde ka koduseid toimetusi – pesu pesemist, püksipõlve nõelumist, lasteaia üritustele aksessuaaride või  muude tarvete meisterdamist.

Seda tööd on kolme lapse emal rohkem kui kahe lapse emal – niiet jällegi üks põhjus juures, miks sellist toetust maksta just suuremale perele.

Lasterikka pere toetuse kõrvalt on suure pere emal lihtsam käia tööl hoopis poole kohaga ja nii jääb tal rohkem aega peres kasvavate laste jaoks!

 

Aga mis minu kolmandast lapsest siis saab? 🙂

Ta siiski jääb veits  ootele.

No mõtleme: kui nüüd võtta laps plaani….natuke läheb aega , siis veel rasedus. Ütleme, et sünniks umbes 2 aasta pärast (mis isegi poleks kõige halvem aeg sest siis Silver juba pea 6 aastane ja ehk pisut asjalikum ning 4 aastane Sahar-Marie teeks ilmselt kõik endast oleneva, et beebi hooldamisel usin abiline olla – ta juba praegu, peale enda riietamise lõpetamist asub vanemale vennale appi pükse jalga tõmbama)

See tähendab, et tööle tagasi lähen umbes 3,5 aasta pärast. Siis läheb veel 6 kuud enne kui ma laenujutuga panka minna saan.

Seega oleks võimalik korter osta alles 4 aasta pärast?

Ma usun, et kui ma praegu kõvasti kulutusi kärbin ja hoolega raha säästan, siis ehk suudan 4 aastaga hoopis kokku koguda selle summa, mis mul täna ihaldatavast korterist puudu jääb.

Sest tegelikult, mida väiksem summa laenata, seda parem! SA Kredexi käendusega mahuksin ma muidu sinna noore pere sihtgruppi ja saaksin eluaseme osta vaid 10% lise omafinantseeringuga. Hetkel aga kui liidan kokku mulle panga poolt pakutava summa + 10% ihaldatud eluaseme väärtusest ei anna see vastuseks soovitud korteri hinda.

Samas panga pakutav summa + 20% juba annaks. Niiet lapse tegemise asemel tasub hoopis hoolega säästma ja koguma hakata. Aega korteri ostmiseni läheks umbes sama palju aga viimasel juhul saaks läbi palju väiksema laenusummaga.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *