Mujadara ehk riis+ läätsed = tervislik ja odav toit 2017

Ma olen tegelikult seda retsepti oma pagulaste toitmise postituses varem jaganud aga ilma Eesti hinnavaatluseta, seega panen ta uuesti kirja koos täna kehtivate koostisosade hindadega. Varasemalt olen seda päris tihti valmistanud Ghana perioodil – ka seal olid läätsed üks hea, soodne ning kergelt kättesaadav toiduaine.

Tegemist siis Araabia toiduga, mille eestikeelset nime ma ei tea aga ütleme siis lihtsalt Läätsed + Riis.

Araablased söövad seda maitsestamata jogurtiga, mina asendasin jogurti hapukoorega. Originaalretsept sisaldab veel sibulaid aga mul läks seekord meelest (lastele meeldibki ilma sibulateta rohkem).

Mina kasutasin valmistamiseks:

400g purk läätsi: 0.39 Eur

Üks kruusitäis riisi: 800g pakk Rimis 0.47 Eur (ja sealt jääb üle veel mitmeks järgmiseks korraks)

Puljongi kuubik: 6ne pakk Rimis 0,35 Eur (ja 5 kuubikut jääb järgmiseks korraks)

Serveerimiseks

Hapukoor  – 500g pakk Rimis 0,76 Eur

Värske lisand

Väiksem Hispaania kurk 0.81 Eur (kilo 2.29 Eur)

Kui kõik koostisosad nullist osta kulub poes 16.01.2017 seisuga: 2.78 Eurot ehk napilt alla minu seatud  3 Euro piiri.

Samas riisi, puljongikuubikut, hapukoort ja kurki jääb järele järgmisteks toiduvalmistamisteks.

Valmistamine:

Läätsed, riis ja puljongikuubik ühte potti keema kuni riis pehme ja kogu  lugu. Varem olen seda rooga valmistanud mitte konserveeritud vaid tooretest läätsedest ja siis on oluline läätsi 15minutit üksinda keeta kuni nad natuke pehmeks lähevad ja alles seejärel riis lisada. Kuna läätsed keevad lihtsalt kauem.

Minu perele (hetkel eestis mina + 2 väikelast) jätkus ülaltoodud koguseid kasutades valminud toiduportsust kaheks lõunaks. Teisel päeval lisasin igale sööjale Mujadara kõrvale 2 kalapulka, et oleks veidi vaheldust.

Mujadara - Hinnavaatlus 2017, riis ja läätsed, odav toit, hinnavaatlus
Mujadara – Hinnavaatlus 2017

Kui mu eelmine (üli) odav retsept sai veits kriitikat, et pole just kuigi tervislik siis antud retsept on küll lihavaba aga siiski hea ja kuidainerikas toit.

Läätsede toiteväärtus:

Läätse tekstuur, kuju, värv ja maitse erinevad liigiti. Lühikesed, lamedad ja piklikud kaunad sisaldavad 1-2 seemet. Üks läänemaades enim tuntud liik on kumera ketta kujuline rohelist või pruuni värvi lääts. Viimasel ajal on populaarsust kogunud ka punased läätsed, mille keetmisaeg sageli on teiste läätsesortidega võrreldes lühem.

Läätsede omadused on sarnased ubadele. Nad on ka hea valguallikas, sisaldades 100 grammi kohta 9,0 g valku ja 20 g süsivesikuid. Läätsed sisaldavad ka foolhapet ja annavad rohkesti kiudaineid. Läätsedest saab ka kaaliumit, rauda ja fosforit, samuti magneesiumi, tsinki, tiamiini, vaske, niatsiini, B6-vitamiini ja pantoteenhapet.

Läätsedes on rikkalikult lahustuvaid ja lahustumatuid kiudaineid (kuivades seemnetes kokku 8-9%), missoodustavad seedetegevust. Kuna läätsed on kiudainerikkad, aitavad nad kontrolli all hoida kolesteroolitaset. Samuti on läätsi soovitav tarbida diabeedi korral ning veresuhkru taseme tasakaalustamiseks. Uuringud on näidanud ka läätsede ja ubade positiivset mõju rinnavähi ja teiste vähiliikide ennetamisel.

Allikas: http://www.vianaturale.ee/laatsed

Inglisekeelset infot läätsede kohta:

 1. http://healthyeating.sfgate.com/benefits-eating-lentils-4547.html
 2. http://www.medicalnewstoday.com/articles/297638.php

0 thoughts on “Mujadara ehk riis+ läätsed = tervislik ja odav toit 2017

 1. Taolist toitu olen teinud, aga läätsed keetsin ise. Nende keetmisaeg sõltub sordist. Puljongikuubikuid ma ei kasuta( liigselt keemiat). Lisasin veel paprikat ja ingverit, maitsestasin vaid soola ja pipraga.

 2. Ma ka tavaliselt keedan ise läätsed aga kuna parasjagu oli olemas see purK kodus siis rakendasin natukene “Sööme Kapid Tühjaks” põhimõtet ja läks käiku. Täna enne tööle tulekut uurisin välja kehtivad hinnad. Eks kui puljongikuubiku asemel sool-pipar kasutada tuleks veelgi soodsam. Mul aga jälle mingi selline kiiks, et kuna kipun kasutama suht palju igasugu maitseinete segusid, siis ei kasuta eraldi soola sest segudes see juba tavaliselt olemas 🙂

 3. Väga huvitav mõte! Kas Sinu meelest sobiks sisse ka hakitud ja hautatud sibul? Mul käib see peaaegu automaatselt igale poole, ikkagi tervislik aedvili ja odavalt käes.

   1. Ma lapsena vihkasin sibulat. Pidevalt mõtlesin, et milleks on vaja sellist saasta toidu sisse toppida. Nüüd olen sõltlane. Enam ei kujuta toitusid ilma sibulata ettegi 😀

 4. Sinu eelmise retseptiposti ebatervislikkus tuli vast pigem lihtsalt nn “tühjadest süsivesikutest”. Pastatooted annavad küll energiat ja kaloreid aga ei muud.
  Aga jään ootame uut retsepti, sellist kus juurikaid ja köögivilju ka sees on ning kust vitamiine ja mineraale ka saaks 🙂 Need säästuretseptid annavad vähemalt ülihäid ideid.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *