No mida kurja: Majanduaasta aruandest.

Alustuseks rõve sõim Serbo-Horvaadi keeles: %%%&$#@!^&^***&&&%%&&(*&% !!!

Ma siin aasta alguses kirjutasin kuidas ajugeeniused äriregistris on hakkama saanud toreda uuendusega, et majandusaasta aruanne peab olema skanneritud .pdf fail käsitsi maalitud allkirjadega. Ja mulle see uuendus justkui ei meeldinud. Praegu ma igatsen seda systeemi, mis mind aasta alguses seaks vihastas igastahes tagasi.

Sest nyyd ei sobi neile enam ka allkirjastatud ja skänneeritud pdf enam mitte, vaid tahavad spetsiaalse raamatupidamise programmiga koostatud aruannet. Proovin oma pdf.-i laadia yles ja programm teatab kenasti, et aruanne peab olema .zip v6i .XBLR formaadis. Ma sellest XBLRist polnud miskit varem kuulnud aga ok. – zippisin oma pdf.-is oleva aruande kenasti ära ja proovin uuesti laadida. Programm ytleb mulle nyyd, et tore on aga see .zip fail peab ikkagi sisaldama .xblr formaadis dokumenti. %&%&$#@@#)*&&%%%$ ! Eksole.

Aga noh lahked äriregistri tädid, on siiski välja pakkunud lahenduse neile, kellel ei ole spetsiaalset raamatupidamistarkvara, et saab vormid täita online nende poolt pakutavatele põhjadele – mis on ju iseenesest hea asi, eriti neile kes esimest korda aruannet teevad ja mõtlevad, MISMOODI see yldse peaks välja nägema ja KUS PAGANAMAST ma saan bilansi p6hja.

Nojaa – kirusin mõttes ja hakkasin oma wordis tehtud aruandelt numberid ettevõtja portaalis olevale põhjale kleepima. Njaa aga neil kasutusel pisut teine bilansipõhi kui ma harjunud olin. Ma ei ole ju raamatupidaja – ja seega ajas uus bilanss mul juhtme kergelt kokku. Eriti veel kuna seal kysiti veel andmeid 2007 aasta bilansinäitajate kohta. Aga mul valmis aruandes ju ainult 2008 ja 2009 – seni oli kaks aastat täiesti piisav.

Noniii – läks siis 2007 andmete otsimiseks ja olemas oleva bilansi kohandamiseks nende vormi järgi. Loe: Hakkasin kõike uuesti tegema.

Siis selgus t6siasi, et seanss ettevõtja portaalis aegub suht kiiresti. Ma minuteid ei lugenud, aga minu jaoks oli see liiga ruttu. Juhe ikkagi koos ju. Ok login uuesti portaali sisse ja saan teada uue toreda tõsiasja: eelmise sessiooni sisestused ei ole salvestunud. Noh pole hullu – teen uuesti. Ekraanile hüppab hoiatus, et sessioon aegub 5 minuti pärast ja tark oleks andmed salvestada. Klikin salvestamis nuppu. Ekraanile ilmub rõõmsavärviline kiri, et bilansi see rida ei klapi bilansi selle reaga ja 2007 aasta aktiva ja passiva ei ole võrdsed. Nojaa – ma tean ju isegi, ma sellepärast tahtsingi salvestada, et ei klapi ja on rohkem aega vaja kui 5 minutit bilansi poolte jonksu ajamiseks. Et salvestamise korral ei pea ma peale uuesti sisse logimist tyhja ekraani uurima ja kõike uuesti tegema vaid jätkan seal kus pooleli olin. &%^$@#%%^&&$%%&^#!#@) !!!

Kogu protseduurile lisab veel vürtsi asjaolu, et ettevõtja portaali logimiskes kasutan oma uusi Sampo panga paroole. Sampokad on aga samuti toreda uuendusega hakkama saanud – nimelt nende uutel ühekordsetel koodikaartidel, kus mitusada koodi peal, on numbrid segi paisatud. Koodide järjekorra numbritest räägin siis. Ehk siis kui mulle logimisel öeldakse, palun nüüd kood 204 siis ei ole kliendil õrna aimugi, kas see kood võiks asuda koodilehe keskel, alguses või lõpus.

Tehke rumalale nüüd selgeks kuidas moodi on turvalisem kui netipanga kasutaja panka logimisel koodilehel parooli taga peab otsima? Ma ei näe siin varasemaga küll muud erinevust kui, et panka logimine võtab nüüd otsimise võrra rohkem aega.

6 thoughts on “No mida kurja: Majanduaasta aruandest.

  1. 2007 a andmete lahtrid võib tühjaks jätta, neid ei pea täitma. Et skännitult pdf-s saata peab aruanne enne süsteemi käsitsi sisestatud olema. Kui süsteemi sisestatud ei ole, siis saab ainult läbi notari. Said sa hakkama või tahad abi?

    1. Ma selle bilansiga sain lopuks hakkama – Aga nyyd muude aruannetega kalad, tyypi: “Sisestatud andmed 2008 kohta ei vasta reeglile Kohustuslik reservkapital{Jaotus omakapitali muutuse järgi|Perioodi lõpus} {Omakapitali muutuste aruanne} = Kohustuslik reservkapital {Bilanss}”

      Rääkimata k6ikide nende 6igete lisade valimisest ja täitmisest.

  2. aruande koha pealt ikka. sisestasin neid juunis mõningase hulga ja vandusin hoopis suurema koguse, aga hakkama sain. esimese sisestamine oligi kõige raskem, pärast harjus juba nende kavala arvutamistrikiga ära.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *