Odav Toit 2017

Mul praegu säästu-teemad aktuaalsed ja siis lisaks muu kräppi kokku ostmise piiramisele, katsun hoida silma peal ka kulutustel toidule. Mitte, et ma nüüd iga päev mingit säästu värki kokkaks, aga noh aeg ajalt.

Ühelt poolt on see mulle natukene nagu eksperiment  – et kui odavalt on võimalik läbi saada. Teiselt poolt on see eksperiment ses mõttes tulutoov, et aitab kasvatada kogumiskontot.

Aga kui ma olen aeg-ajalt googeldanud märksõnu “odav toit” või “säästu retsept” või “säästu menüü” siis ma kippusin leidma ohtralt selliseid retsepte, mis väga odavad ikka ei olnud.

Või mis oleks olnud odavad näiteks siis kui mul oleks juba kodus olemas posu igasugu põnevaid maitseaineid või asju. Tüüpi loorberid, basiilikad, tüümianid ja mis kõik veel. Ma saan aru, et loorberi lehte ja misiganes muud tähtsat ja maitsvat puru kulub retsepti juures vähe, aga noh kui ma neid asju eraldi just selle Soodsa Retsepti pärast kokku ostaks siis kulutaksin ikka üle 10 euro ja no kust otsast see siis odav on?

Siis mõned kirjutavad kuidas neil on kuu toidu eelarve mingi 100 eurot. 100 Eurot!!! No kuidas see võimalik on?

See tähendab, et mingi 3.3 Eurot päevas?  Ehk siis igasugused sellised retseptid kus mingi 4-5 toiduainet tuleks kokku osta jäävad ju ära. Muidugi aitab siinkohal kui kokata suuremad kogused ja süüa sama asja mitu päeva jne.

Aga otsustasin siis tekitada siia blogisse rubriigi Odav toit 2017 ja vaadelda selle all toite, mille valmistamiseks kuluks vähem kui 3 eurot. Või mille valmistamiseks ei peaks kokku ostma 5-6 asja aga samas ei eelda, et valmistajal on kodus olemas kõik vajalikud koostisosad või et kartulid oleks tasuta.

Jah seda olen mitmel pool säästu-nõuannetest välja lugenud, et “Kasuta neid toiduaineid, mis on tasuta – näites kartulid”!

Tore küll, aga mina pole näinud, et poes kartuleid tasuta jagatakse.  Jah paljudel on aiamaad ja paljud saavad aiasaadusi vanavanematelt. Aga see ei tee neid veel tasuta toiduaineteks.

Vanavanemad ostavad seemne, künnavad põllu, väetavad, koristavad ja siis meie vaatame – oh kui vahva TASUTA KARTULID :).

Ma kirjutan ise postitustena retsepte, mis suurt miskit ei maksa, aga vahva oleks saada a linke või ideid kommentaarides, mida proovida. Tahaks natukene elu uurida ja katsetada, kas tõesti on võimalik läbi ajada nii, et toidule kulub vaid 100 Eurot kuus.

 

 1. Jaanuari esimestel päevadel valmistasin oma kunagise noorpõlve lemmik säästu-roa Pasta Saiakattega 2017 hindadega sai koostisosad kätte 87 sendi eest!. Retsept SIIN
 2. Odav ja tervislik: Mujadara ehk Läätsed ja Riis. Koos serveerimiseks kasutatava värske lisandiga 2.78 Eurot (kui mitte midagi kodukappides ootamas ei ole). Retsept SIIN

 

NB! See blogi postitus täieneb iga kord kui ma kokkan midagi selist, mis maksab alla 3 Euro, eeldusel et enne poodi minekut pole kodus midagi peale soola või jahu.

0 thoughts on “Odav Toit 2017

  1. mul mingid üldmaitseained (lihaüld , kartuli, jne jne jne…üld ja siis igast puljongikuubikud) Aga no ma mõtlen, et need pered, kes peavadki mingi nipiga hakkama saama kuus 100 Euroga Toidule – ei osta ju selle eest maitseaineid. Et kui siuke pereema võtab lahti retsepti, mis reklaamib et “nii hea ja odav” ja loeb sealt kokku portsu üliolulisi maitsetaimi siis kas ta tunneb, et see on nüüd nii hea ja odav retsept. Ma usun, et ta hakkab pigem välja praakima ja asendama. Ma oma eksperimendi raames katsun jätta kõrvale kõik need palju koostisosi tahtvad retseptid.

 1. Meie oleme siiani hakkama saanud ca 200 euroga ja oleme kahekesi. Ma ei arvesta siia hulka loomade sööta, seda kulub teist samapalju 🙂

  Ma olen samuti säästliku aga tervisliku söögi poolt ehk et enne ma ostan natukene kallimalt aga tean, et saan sealt vajalikud aineid kätte. Nt makaronidest ja saiast ei arva ma mitte midagi. Nad võivad toitvad ja odavad olla ent nad ei anna mitte midagi kasulikku. Enne ostangi hunniku juurikaid ja lihtsalt puhast liha.

  Mina ei kasuta toidu maitsestamiseks peale basiiliku, soola, suhkru, harva karri või megharva pipar, mitte midagi. Armastan puhtaid maitseid ja sool õiges koguses teeb imesi! 🙂

  Küll aga olen ka mõelnud sel aastal söögikorviga katsetusi teha. Hea idee uuesti proovida 🙂

  1. Jaa, tõsi ta on et 100 eurose toidukuluga kuus hakkama saada tuleb teha mööndusi vitamiinide ja tervislike lisandite arvelt. Aga nii nõme kui see ka poleks, paljud pered peavad seda tegema, et söönuks saada. Mina õnneks nende hulka ei kuulu ja ilmselt iga päev alla kolmeeuroseid portse kokata ei suudaks aga see aasta tahan säästa nii palju kui võinalik ja seega “kompan” pisut seda ekstreemse säästutoitumise teemat. (siinkohal mainin, et lapsed käivad lasteaias ja saavad seal täisväärtuslikku toitu – niiet nende pärast muretseda pole vaja). Mina makaroonitoite ei pelga – seniks kuni nad on vaid osa menüüst ja pole igapäevased, on nad täitsa ok, ma usun.

   1. Tegelikult oleks see hea katsetus paljudele 🙂 Püüda säästa söömise pealt nii palju kui saab! Kindlasti aitab ka halbade harjumuste vastu kui rohkem mõelda mida osta ja millal süüa, et raisku ei läheks. Mulle jubedalt meeldib igasugused lõpud enne kodus ära kasutada kui poest uus asemele tuua.

    1. Kusjuures eile oli 250g Shampinjoni pakk kliendikaardiga vaid 65 senti – seega kartul + shampinjoni kaste mahuks täitsa 3 euro menüüse. Pesemata lahtise kartuli kilohind oli 20 senti.

   1. Ma saan Sulle vastata umbes nädala pärast, kas see maitsetaimede kasvatamine kodus tasub ära. Just see talvine periood, ma ise tõesti loodan, et sellest saab asja! Aga aknalaual on natuke jahe ja täna hoidsin akent päeval lahti, endal läks meelest ära, et taimed ju ka seal. Aga ma panin toidukile peale. Hetkel midagi ma ei näe, aga varsti peaks miskit tärkama. Loodan, et ma neid üle kastnud pole…

    Aga shampinjonid – Rimis on tavahinnaga karp (vist 750g) u 0.69 või 0.79 senti.

 2. Meie lähtume ka toitumisel sellest, et pigem värske ja kvaliteetne mitte mitte odav ja suurtes kogustes. Aga pigem odavad on ju erinevad supid ja pajaroad. Kanasuppi saab 4-5€ eest ikka suure pajatäie (2 kanakoiba keedad puljongiks, liha läheb supi sisse, juurde porgand, bataat, paar kartulit). Kui makaronide hulka segada nt pakk külmutatud juurikaid (pakk 1€ ringis) ja paarsada grammi hakkliha (paar €) saad samuti toitva odava roa. Värsket kraami soovitakski ka sügavkülma letist vaadata. Väidetavalt säilivad sügavkülmutades vitamiinid ka paremini.

 3. Noh, mina ostsin viimati loorberit … mitu kuud tagasi. Ühest pakist jätkub kauaks, nii et maitseained ei tule lõppkokkuvõttes kallid. Ja kuna mul on aed ja minu vaba aja eest niiehknii keegi ei maksa, on näiteks kõrvitsad meil sisuliselt tasuta. Toidu kasvatamist võtan pigem hobina.

  Paarsada grammi hakkliha ei maksa paari eurot, vähem maksab. Külmutatud juurikad on minu meelest paras raharaiskamine, kui porgandikilo on poes mingi 39 senti või midagi sinnakanti, aga külmutatud juurikate kilo on vist kaks eurot või nii. Oleneb muidugi poest ja sellest, kuidas on korraldatud prügivedu, meie puhul loovad porgandikoored kompostihunnikus lisaväärtust rõõmsate kitsede külaskäigu kujul. 🙂

  Tegelikult on see Sul väga hea mõte. Pikapeale koguneb mingi hulk odavretsepte ja mingid toiduained jäävad varuks ka, kuni saadki kuu toidueelarve hästi madalaks – poes pead veel ainult varusid täiendama, asju ekstra ostma pead vähe.

 4. 100 euroga on võimalik üksinda ära elada. Mul on seda ette tulnud ja pole põhjust vinguda olnud. Emotsioonioste on olnud tunduvalt vähem ja ei ütle et oleksin valinud alati kõige odavamad kaubad. Aga noh eks ma pole ka teab mis suur retseptifänn. 🙂

 5. Ma ei arvesta kunagi odavat päevaraha, vaid milliseid aineid ma kokku ostan et nendest saaks mitmekesist ja mitu rooga. Sul on veidi kehvem, sest sa ilmselt kõike liha ei saa osta.

  1. kui mees on Eestis siis me jah sealiha ei osta ning tõepoolest veise hakkliha on kallim kui segu. Aga laste toitmisel meil piiranguid pole ei kodus ega lasteaias, seega minu odavmenüüd pole otseselt selle suunitlusega, et ainult moslemitoidud.(Seesamune nr1 pasta saiakattega sisaldab ju searasva).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *