Pangakonto avamisest Ghanas /// Opening a bank account in Ghana

Pangakonto avamisest Ghanas Opening a bank account in Ghana
Kuna minu paberimajandusega on Ghanas nüüd kõik korras, otsustasin oma finantsid sahtlist panka üle viia. Oma säästude uueks koduks valisin Standard Chartered panga.

Klienditeenindus Ghana mõistes 5+! Kiire vastus e-maili teel saadetud järelpärimisele, dokumendid valmistati ette juba enne minu kontorisse jõudmist, suunati personaalse kliendihalduri juurde, pakuti kuldkaarti….aaah. No ja siis tulid need rasked küsimused tüüpi – mis su aadress on jne. “Ammmm mudatee ääres kuues maja?” teadsin juba ette, et see vastus ei tööta. Nii mainisin suvalise tänavanime mida enda kodu ümbruses näinud olin ja majanumbriks 13 (mu majal, ega ka naabermajadel ei ole muidu numbrit). Kiirelt sirgeldas panganeiu paberile minu mainitud piirkona kaardi (peatee ja lähim tunnuspunkt) ning palus seda täiendada minu kodutänava ja maja asukohaga. Ei midagi üllatuslikku siin – olen isegi palunud äsja tööle asuval autojuhil ennast paberil “tema majani” juhatada. Tõmbasin siis paberil kriipsu sinna kus minu meelsest mu kodutänav peateega kohtus ning umbkaudsesse maja asukohtategin kastikese.
Panganeiu hakkas kohe minu kriipsukest täiendama ja korralikuks teeks joonistama. Aga ma peatasin teda: “Ei ei see on väga väike tänav, las olla ikka kriips.” Ja kriips jäi.

Sain kätte oma uue kontonumbri,tellisin rahalaekumise kiirteavituse mobiilile, tegin esimese sissemakse, internetipank valmib reedeks ning pangakaart kahe nädala jooksul.Võik ju selleks korraks kõik olla… Aga.. veidi enne kella kuut õhtul sain panganeiult telefonikõne:

“Tere, kas te olete koju jõudnud?”

Tunnistasin, et tõepoolest astusin mõned minutid tagasi kodu uksest sisse.

“Väga tore!” rõõmustati telefoniotsas. “Ma just keeran siit sinu tänavast alla…”

Sellele järgnes veel paar täpsustavat küsimust tegemaks kindlaks, et ta tõesti õigel tänaval on ning paar küsimust selle kohta kuidas minu maja ära tunda, ning kohal ta oligi.

Tuli sisse, ajas 5 min juttu, tegi Salam-Silveriga tutvust, ning olles veenudnud, et ma tõepoolest nimetatud kohas elan läks oma teed. Et siis sellised üllatuslikud arengud – Ghanas pangakontot avades ole valmis kliendihalduri külaskäiguks 🙂

As my residence permit and all relevant paperwork in Ghana is ok now I decided also to move my finances from drawer to bank account. I Chose Standard Chartered bank to be new home for my funds.

Customer Service 5+ in Ghanaian sense: Rapid response to my email, papers ready before I reached to the bank branch, personal customer relationship manager, offering of ColdCard….nice! And then the diffucult questions started: “Whats your residence address?” She wanted to know. “Ummmm mudroad 6th house from mainroad side?” I knew this answer would not do… so I mentioned random street name I had seen close to my home and house no 13 (its random, I dont have a house number, nor does my neighbour). She drafted quicly to the paper the map of the area I described – main road and closest landmark and then asked me to draw directions to my house on the map. No surprise here. I have used similar practice when hiring dirvers… they would have to show me their house on paper.

Got my account no, coldcrad will be ready in two weeks time, internet bank and mobile sms service when money settles by Friday. Well that should be it, right?

Nope. Small before 6pm I received a phonecall from the banklady:

“Hi, have you reached home?”

I admiddet that it really was so.

“Create!” She cheered in phone, “I am now truning down fro your road” some more questions followed to make sure, that the road she wa son, was indeed road to my house and few mminutes later she reached. Stepped in, met my son, chatted some minutes, made sure I truly lived in that place and left. So thats it. When opening an account in Ghana – be ready for customer relationship managers visit! 🙂

3 thoughts on “Pangakonto avamisest Ghanas /// Opening a bank account in Ghana

  1. Tõsi – tomatipüreed on odavad ja ise tihti sel põhjusel eelsitan neid nn päris tomatitele. (Tavaliselt hakseldan 1-2 tomati ja ülejäänud läheb pasta) Samas minu majaabilised eelistavad värsket tomatit tomatipastale. Mitmed tänavatoitude juurde ettenähtud kastmed on tükislised – st päris tomatist. Ma ei kujuta ausalt öeldes ette, et keegi müüks mulle õues praetud Jami ja lisaks juurde tomatipastast valmistatud kastme. Uks korralik tänava Shito on ikka tomat, sibul, piprakaun puruks tambitud ja kokku segatud kujul. Seda ei saagi pastast teha. Ma arvan, et pasta on rohkem moodsate majapidamiste teema. Ja see, et aafriklane Euroopasse tööle… ptui parema elu peale kipub ei ole mingi uudis ja seda ei muudaks ka see kui kodumaist toodangut rohkem ostetaks. Sest Euroopas on raha ja Euroopas on hea elu – seda teab ju iga ghanalane. Või noh vähemalt iga ghanalane, kes ei ole veel suutnud Aafrikast välja Euroopasse murda ja tõde näinud.

    Mhmmmm ja Obaapa on minu teada kohalik brand.

  2. Tean veel ühte kohta, kus super pangateenindust pakutakse ja seda keset Toronto linna 🙂 Ja ma ei tee niisama reklaami, sest töötan juhtumisi Toronto Eesti Ühispangas (mis on kõigi kirjade ja paberite järgi küll täielikult Kanada pank). Oleme vajadusel ka inimeste juurde koju läinud. Ja hiljuti suutsime tänu väga kenale eestlasele Eestis ja meie koostööle kadunud pangakaardi reisil olevale isikule kätte toimetada 🙂 Samas nii tore lugeda, et mujalgi eriliselt kenad ollakse!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *