Reisivaktsiinid ja Kollapalavik

Meie välimisministeeriumi koduleht soovitab enne reisile minemist uurida kohustuslike vaktsiinide kohta www.vaktsiin.ee lehelt aga sealne info on uuendamisel ja seniks soovitab vaktsiin.ee hoopis vaadata WHO Rahvusvahelise reisi ja tervise lehe poole.

Sealt saab võtta lahti sellise riikide nimekirja, kus kirjas just kohustuslikud vaktsiinid erinevate riikide lõikes. Ehk siis mitte need kolmanda maailma soovituslikud vaktsiinid mida tervisemeditsiini kabinetid kõik hoolega soovitavad vaid WHO listis on siis kirjas täpselt see, mis nõutud.

Mulle juba enne Ghanasse minekut tundus, et reisimeditsiini kabinet soovitas neid vaktsiine rohkem kui vaja – et noh kõik võimalikud hepatiidid ja läkaköhad, ja mis kõik veel jne jne..

Ütlen ausalt – juba siis kõike soovituslikku ei teind ma ei endale ega lastele.

Ja kui ma räägin nendest kõikidest reaalselt nõutavatest vaktsiinidest ilma, milleta kuskil riiki ei saa  – siis tegelikult räägin ma ainult ühest Vakstiinist.

Sest WHO andmetel on Kollapalaviku vaktsiin ainuke vaktsiin, mille olemasolu on tunnistust on välisriiki sisenemisel ametnikel õigus nõuda.

Seda listi uurides sain siis teada, et konkreetselt Liibanon nõuab Kollapalaviku vaktsiini neilt riiki sisenejatelt, kes tulevad mõnest sellisest riigist, kus on kollapalaviku oht.

Seega, ema võib mul muretu olla aga mina, Salam-Silver ja Sahar-Marie peame vaktsineerimispassid välja otsima, sest oleme elanud Lääne-Aafrikas.

Laste vaktsineerimispassid on tegelikult meil Perearstikeskuse vaktsineerimiskabinetis  hoiul, sest sealne töötaja tahtis neid natukene uurida ja nad siis endale arusaadaval moel ümber kirjutada   – põhjuseks siis Lääne-Aafrikas lastele tehtud vaktsiinid, millede koodid siin võõrad olid.

Seega Esmap-Teisip tuleb lisaks kohvripoel ja fotostuudio läbi käija ka Pärnu perearstikeskuse vaktsineerimise kabinetist ja passid tagasi küsida.

Nii vaadates ei ole neid asju mis enne reisi korda vaja ajada üldsegi mitte vähe 🙂

 

Reisivaktsiinid lapsele alates 9ndast elukuust

Kollapalaviku vaktsiiniga on veel selline lugu, et seda ei tehta noorematele lastele kui 9 kuud. Niiet kui sa reisid beebiga või noorema kui 9 kuuse lapsega riiki, kus on kollapalaviku oht ja seega kollapalaviku vaktsiin kohustuslik – siis vajad seda vaid endale. Lapselt kollapalaviku vaktsiini ei nõuta.

Näiteks Ghana, mis oli pikalt minu koduks, on üks neid riike, kus kollapalaviku vaktsiin on kohustuslik. Mina lendasin sinna aga peale mõlemat Eesti sünnitust tagasi siis kui laps oli 2 kuune – seega ilma reisivaktsiinideta. Beebil olid tehtud vaid meie Eesti programmi Tuberkulooas ja B-Hepatiit. 

Salam-Silverile tegime kollapalaviku vaktsiini Ghanas peale seda kui ta sai 9 kuu vanuseks. Sahar-Marie jäi aga kollapalaviku vaktsiinist üldse ilma, sest selle aja peale kui ta sai Ghanas nii vanaks, et talle tohtis kollapalaviku süsti teha, me juba teadsime, et kolime varsti tagasi Eestisse ja seega jätsime lapse torkimata.

Õnneks selle vaktsiini puudumine meid Liibanoni reisil ei takistanud – olime piisavalt kaua peale Lääne-Aafrikast tulekut Eestis viibinud, et kollapalaviku nakkuse või haiguse oht Sahar-Marie puhul oli Liibanoni reisiks juba möödas.

 

WHO – World Health Organization

 

 

One Reply to “Reisivaktsiinid ja Kollapalavik”

  1. Meil pole kunagi ühtki vaktsiini tehtud ja kõik on OK. Paaniliselt puhtust ei hoia just. Vaktsineerimispassi pole kunagi õnneks küsitud, aga nii mõnelgi mitte vaktsineeritud tuttaval on passi järgi vaktsiinid saadud 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *