Sõidujagamisteenusest ja Tallinnas liiklemisest.

Kui minu kõige esimesed koolituspäevad algasid Tallinnas 9.30-10.00 vahel, niiet üpris lihtne oli Pärnust õigeks ajaks kohale jõuda, siis selle nädala koolitused on kõik sätitud algama pisut enne kella 9-t hommikul (näiteks tänase kooliuspäeva algus oli 8.50 ja eilse päeva algus kell 8.55). Seega oli üsna selge, et esmaspäeva hommikuse tipptunni ajal ma tavapärase Pärnust kelll 7.00 väljuva bussiga õigeks ajaks ei jõua.

Alustasin siis sõitu kell 6.40 hommikul läbi Pärnu-Jaagupi sõitva bussiga. Ma tavaliselt küll katsun vältida neid Kiirliine, mis vahepeal ka peatusi teevad, aga miskit muud ei jäänud üle. Kell 6.00 ka ei tahtnud sõitma hakata ja järgmine buss oleks juba sihtpunkti jõudnud liiga hilja.

Igatahes teadsin ma, et kui väljun kell 8.35 Järvel siis ühistranspordiga ma õigeks ajaks lõppsihtpunkti Kristiine linnaosas ei jõua. Seega, et igate pidi aega kokku hoida otsustasin alles Pärnu-Tallinn bussiga läbi ummiku trügides endale takso ette kutsuda. Ja minu meelest on seda kõige lihtsam teha kasutades Sõidujagamisteenuse telefonirakendust, sest seal näen kenasti ära kui kaugel vabad autod parasjagu asuvad ja nii on kõige hõlpsam ajastada seda momeni, millal peaks rakenduses vajutama seda “telli Auto” nuppu. Ma olen varem kasutanud Uberit ning sellega igati rahul olnud aga eile laadisin bussis enda telefoni ka Taxify rakenduse. Seda siis juhuks kui näites õigel hetkel Uberi autod liiga kaugel juhtuad olema. Et oleks niiöelda tagavara valik. Ja ütleks, et seda tagavara valikut läkski vaja sest Uberi ja Taxify kaardifiltrid on pisut erinevad. Uberi rakenduses ma ei näinud kaardil tähistatud bussipeatusi ja nii ei osanud ma Pärnu maantel seda täpset taksoga kohtumise punkti määrata. Kui  ma oleks ise seal punktis juba kohapeal olnud oleks olnud lihtne, sest siis GPS aitab selle õige koha määrata kuhu takso kutsuda aga alles ise peatuse poole liikudes ei oleks sellest GPS variandist väga abi olnud. Taxify rakenduse kaardil nägin ilusti bussipeatusi ja sain auto õigesse kohta vastu tellida. Sõit odavam kui tavataksoga, kviitung tuleb automaatselt emaili peale ja raha läheb autost väljumise hetkel pangakaardilt.

Üks mu sõbranna kirjutas eile kuidas ta eksamile hiljaks jäi kun olid mingid teeremondid ja värgid särgid. No vot – sel sõbrannal oleks viimane aeg hakata kasutama neid sõidujagamise teenuseid, sest Uberi ja Taxify juhtidel on alati võimalus valida parimat marsuuti ja vältida tee-ehitust või liiklusummikut. Ja see teenus pole sugugi mitte kallis ka. Eriti kui arvestada, et sõbrakoodidega saab kõvasti alet. 

Näiteks Uberil on praegu selline kampaania, et kui tellid esimest korda auto läbi Google Mapsi siis saad selle sõidu pealt 3Eurot alla. Siis on võimalik koguda neid 3 euroseid soodus-sõite ka oma sõbrakoodi jagades. Igakord kui keegi kasutab Uberiga liitumiseks minu sõbrakoodi ethela69ue siis saan mina enda kontole ühe 3 Eurose sooduka ja tema oma esimesest sõidust 3 Eurot alla. Ütleme, et minul ongi Uberiga Tallinnas liikudes sõidud jäänud hinnavahemiku kuskil 3-6 Eurot. Varem sai Uberi sõbrakoodi jagamise eest lausa 10 Euroseid soodustusi – siis ei pidanudki enamikel kordadel sõidu eest miskit maksma, sest neid kes blogist või facebooki ajajoonelt leitud koodiga liitusid, ikka jagus. No eks 10 Eurot motiveeris rohkem ka kui 3 Eurot.

 

No igatahes on Taxifyl ka sama koodi jagamise süsteem. Nemad pakuvad 5 Euroseid sõite. Ehk kui keegi kasutab minu Taxify sõbrakoodi Y2Q5U siis saab tema Esimese sõidu pealt 5 eurot alla ja mina enda kontole ühe 5 Eurose sõidu varuks. Need küll seal kontol pikalt ei seisa. Näiteks Uberi puhul kadusid mu seisma jäänud “sõidukaardid” kolme kuuga.     

Jah. ma reklaamin neid koode siin selleks, et sõidusoodustusi koguda. Aga kes keelab sul sama teha?

Kui võrrelda Sõidujagajate hindu Tallinna ühistranspordi hindadega siis minule ei tundu need eriti kallid. 

 

Tunnipilet vs QR pilet

Üksikpilet maksab Tallinnas bussist ostes 2 Eurot.

Rohelisele kaardile laaditud raha eest ostetud tunnipilet maksab 1.10 Eurot. See tunnipilet on muidu täitsa äge, sest kehtib tund aega valideerimise hetkel. Näiteks siis kui ma veel Starmani baaskoolituses olin peatusin ma Uniquestay Kreutzwald hotellis, mis asub õpikeskusele üsna lähedal ja sel ajal oli mul kombeks sõita Sõpruse puiesteelt tunnipiletiga Kristiine Keskusesse, teha seal kiire ostutiir ja siis sama piletiga edasi hotelli sõita. Oluline oli see kõik lihtsalt ühe tunni sisse mahutada. Aga nende tunnipiletite eelduseks on, et sul on juba ostetud Roheline Kaart, mis maksab kaks eurot.

Kui rohelist kaarti ei taha soetada siis alternatiiv tunnipiletitele on veel QR piletid. QR pileti hind on 1 Euro ja selle jaoks on vaja telefonisse laadida pilet.ee rakendus ning QR piletid ostad siis läbi selle rakenduse. QR pileti valideerid ühistransporti sisenemisel näidates validaatorile nutitelefoniekraanilt QR koodi. Kõik ju lausa suurepärane- ainult, et QR pilet ei kehti  mitte tund aega vaid ainult konkreetse sõidu jaoks. Ehk siis kui sul on sihtkohta jõudmiseks vaja teha ümberistumisi tuleb pikemas perspektiivis ikkagi soodsam osta see roheline kaart ja kasutada tunnipileteid aga kui üks transpordivahend viib sind ilma ümberistumisteta siis on QR pilet täitsa OK lahendus.

Muidugi püsisõitjale on kõige otstarbekamad hoopis nädala või kuupiletid aga kuna mina olen Tallinas hetkel ikagi külalisena siis vaatlesin just neid lühemaks ajaks soetatavaid pileteid.

 

Sõidujagamisteenuse sõbrakoodid

Taxify: Y2Q5U

Uber: ethela69ue

Selle sõidujagamisega on muidugi see teema, et sõidujagamisteenuse rakenduses peavad olema sisestatud krediitkaardi andmed. Isegi neil, kes plaanivad liigelda vaid tasuta sõite kasutades. Ilma kaardiandmeteta ei lase rakendus sul taksot tellida isegi kui sul on kontole kogutud tasuta pileteid, sest tellimise hetkel rakendus ju ei tea kui pikk su sõit tuleb ja seega kas ta mahub tasuta pileti sisse või mitte.

Krediitkaart, millega teenuse seod ei pea muidugi olema see päris-päris krediitkaart vaid võib olla vastava võimekuseg pangakaart. Ehk siis need Mastercardid mida Swedbank ja SEB ka tavakaartidena oma klientidele pakuvad on täiesti sobilikud. Kui sa ei tea, kas su pangakaarti saab maksevahendina sõidujagamiseteenuse rakenduses (või ükskõik, mis muus kohas kasutada, kus on vaja krediitkaarti) siduda, siis vaata kaardi tahaküljele. Kui näed allkirja riba juures kolme väikest numbrit, siis saab. Kui tagaküljel kolme väikest CVV numbrit ei ole, siis ei saa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *