Ghana turismiinfo

Paar kuud tagasi helistas mulle üks kolleeg ja uuris, et kas soovitan Ghanat reisisihtkohana ja et kas on turvaline jne.

Ja soovitan küll – kõigile neile, kes otsivad pisut teistugust elamust kui vaikust ja rahu ning korallisinise mere ääres rannaliival peesitamist. Kultuuri ja elamusreisina on Ghana minu arvates üks igavesti äge reisisihtkoht.

Selle turvalisusega on seal nii ja naa… Ses mõttes, et sinu elu kallale ei kipu seal otseselt keegi aga sinu asju ihaldatakse küll – kui sinna reisid siis ei maksa eputada kallite nutiseadmete ja paksu rahakotiga. Või kui eputadki, siis ole valmis neist lihtsalt ilma jääma.

Rannad ja Veesport

Selleks, et Ghanas olles Atlandi Ookeanis ujuda tuleks minna pealinnast kaugemale. Kohalikud ja nii mõnedki ullikesed turistid naudivad ookeanisuplust ka pealinnas Accras, aga olles näinud, millised slummid asuvad seal ookeanikaldal viietärni hotellide vahetus läheduses  ja mis solk seal kõik lahte voolab siis jah pealinnas mina oma varbaid merre ei pistnud…. seal saab ennast jahutada hotelli basseinis.

Pealinnast mitte väga kaugel asub Kokrobite linnake mõnevõrra puhtamate liivarandade ja Rasta meluga. See pole küll teab mis steriilne ja luksuslik koht puhkamiseks aga kui ikka linnamelust kõrini saab ja nädalavahetus liiga lühikeseks jääb, et kaugemale sõita siis on see koht üsna mõnusaks vahepalaks. Mina olengi selline veidi lihtsama loomuga, et väga viietärni luksust ei naudigi ja eelistan Kokrobitet ja selle Reggae õhtuid iga kell peatumisele mõnes hirmkallis rikaste ja ilusate kuurortis kus suurt midagi ei toimu.

Üks nädalavahetus nägi seal välja näiteks selline:

 

Aga kauneid liivarandi ning mõnusaid kuurorteid leidub näiteks Ghana Nafta pealinna Takoradi lähistel. Näiteks Busua rannakuurortis on juba täitsa ok ka ookeani vees supelda.  Aga nagu ma eelpool juba ütlesin selline steriilne viietärni luksus pole päris teema seega sattusin mina sõpradega tolle kuurorti külastuse ajal ikkagi Busua linnakese peale jalutama ja sugugi mitte kaugel uhkest Busua Ranna Resortist leiab ka alternatiivseid puhkekohti..soodsamaid, vähem puhtaid… ahvisõbralikemaid…  🙂

Jällegi Takoradi on pealinnast üsna kaugel. ütleks et umbes 4 tundi sõitu Accrast Elevanduluu ranniku piiri suunas.  Aga ujuda on mõnus ka jõerannas. Mõnusaid ujumiskoti ning vahvaid veespordi võimalusi leiab kui sõita Accrast hoopis 1.5 tundi Togo suunas. Seal asub väike Ada Foah linnake. Ada Foahs kohtub suubub jõgi ookeani ning jõe äär on täis pisikesi ujuvate restoranide ja paadisildadega kuurorteid. Volta jões on ka ohtralt saari ning ka need on Ada Foah kandis elu täis. Näiteks meeldis meile võtta majutus suvalises jõe äärses väike-majutuskohas. Sealt rentida paat ja sõita jämmima ja ümber lõkke tantsu lööma selle nii öelda kõige viimase kitsa saarekese peale enne ookeani. Tolle saare keskel seistes näed ühel pool mõnusat liivast jõe randa ning teisel pool ookeani. Vot nii kitsas on see saareke! Jõel saab kanuutada, veesuusatada ja kiirkaatriga ringi rallida.

 

Rahvuspargid ning muud huvitavat

Ghana kõige suurem ja tuntum rahvuspark on Mole. See on siis see koht kus Ghanas elevante saab imetleda.  Ise ma seal kahjuks käinud ei ole.  Ta asub lihtsalt pealinnast nii kaugel põhjas, et alguses kui ma veel töötu illegaal olin siis ei jätkunud mul sinna sõiduks raha, hiljem aga ei olnud aega.   Nokk kinni, saba lahti paradoks 🙂  Pmst kui sinna minna siis kulubki terve päev autosõidu peale. teisel päeval siis vaatad rahvuspargis ringi ja kolmas päev kulub tagasisõidule. Muidugi on võimalik ka lennata näiteks Tamale linna, sealt auto rentida ja nii edasi liikuda –  raha kulub rohkem, aega aga kõvasti vähem. Tamale lähedal asub ka Ghana vanim Larabanga Moshee. Seega näiteks, miks mitte õhendada Mole rahvuspargi külastus Larabangaga?

Tunduvalt lähemal pealinnale, Ghana keskregioonis asub Kakumi Rahvuspark. 

Lisaks võimalusele kohata Aafrika elevanti ning antiloope, saab seal õõtsuda ka kõhedal ripsillal. Kesk-Regiooni pealinnaks on Cape Coast, kus asub 18. sajandil ehitatud Cape Coasti orjaloss ning, mille lähedal leiab ka üsna mõnusaid ranna resorte. Linnas sees on näiteks Saksa-Türklase juhitud ranabaar Oasis. Cape Coast oli muideks ka Ghanas elades minu esimeseks kodulinnaks.

 

Nzulezu teivasküla

Yup, see koht väärib eraldi peatükki. Elevandiluuranniku piiri lähedal Tadane järve keskel asub siis täielikult teivastele ehitatud küla. Ainuke võimalus sinna pääseda on kanuuga. Kanuu saab rentida Tadane järve kaldal asuvast Beyini külast. Jällegi, selle koha külastuseks tasub aega varuda. Sõida eelmisel päeval Beyini ja vali vastaval toma ekstreemsuse taluvusastmele sobiv majutus ning külasta teivasküla alles teisel päeval. Pilte näeb siit: https://reisikirjad.gotravel.ee/nzulezo-teivaskula-ghanas/

 

 

Vaktsiinid

Kohustuslik on ainult kollapalavik. Aga kuna toidukäitlemisega on Ghanas nii nagu on siis soovitaks vaktsineerida ka erinevate hepatiitide vastu. Malaaria ennetusravimeid mina ei võtaks. Neil on üsna karmid kõrvalmõjud, et mina eelistaks pigem ravida malaariat kui see õnnestub kinni püüda. Kindlasti tasub Ghanast koju tulels kaasa osta Malaaria ravimeid. Sest Malaaria võib välja lüüa ka 6 kuud hiljem. Olles juba mõnda aeda kodus tagasi olnud võid sa pidada tekkivat palavikku mõneks koduseks viirushaiguseks ja kannatada seega fataalseid tagajärgi. Arstid ka tõenäoliselt ei taipa Malaariat ravida kui sa neile just ise ei räägi, et käisid hiljuti troopilisel reisi. Aga kui oled Ghanast koju tulnud ja ühel päeval palavik lakke lööb siis tee lihtsalt kaasa võetud ravimitega kuur läbi. Endal mul ei õnnestunud 8 aasta jooksul malaariat saada aga lastel olen seda küll ravinud ja korra ka just nimelt Eestis paar kuud peale Ghanast naasmist.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *