Põnev fakt: viimase 1.5 aasta jooksul on õnnestunud meie peres kinnisvara omanikeks saada nii minul, mu väikevennal, kui ka mu emal.
Ehk siis täpselt 2 aastat tagasi polnud meist kellegil mitte kui midagi. Ja ega nüüdki meile miskit sülle ei kukkunud vaid me kõik ikka ostsime.
Ka minu pensionieelikust ema võttis pangalaenu ja ostis endale Pärnu linna väikese pesa.
Paljud on imestanud, et kuidas “sellises vanuses” veel eluaseme laenu anti. Las ma siis räägin.
Millele peab mõtlema kui on soov saada eluasemelaenu vanemas eas.
1. Laenu kestus.
Kuskil pole öeldud, et eluaseme laen peab ilmtingimata 30 aastane olema. Mida lühemaks perioodiks laenu võtta, seda vähem ju pangale intresse tuleb maksta. Pankade tingimus on reeglina see, laen peab tagasi makstud olema hiljemalt 75ndaks eluaastaks. Seega võiks töötav 60aastane võtta kodulaenu vabalt 15neks aastaks. Iseasi, kas laenaja ise tahaks nii kaua tööl käia. Minu ema laenuperioodiks sai esialgu 12 aastat aga ta plaanib kord aastas teha suuremaid tagastusi ja kohustustest mõned aastad veelgi kiiremini vabaks saada.
2. Hinda oma laenuvõimekust.
Eesti Pank nõuab, et laenumaksed jääksid laenuvõtja sissetuleku suhtes 50% piiresse, samas enamus panku väljastavad laene nii et nende igakuiste tagasimaksete kogusumma koos intressidega ei ületaks 30% laenaja netosissetulekust. Nii on enne taotluse esitamist väga hea endal juba hinnata ja arvutada et kui palju küsida ja milliseks perioodiks.
3. Suhtle ka väikepankadega
Kuigi minu ema sai parima pakkumise oma kodupangast tasub teinekord gigantidest mööda vaadata ja küsida pakkumist ka alles turule trügivatest väikepankadest. Parima intressi saad loomulikult konservatiivsest suurpangast aga nende puhul võib vajaka jääda hoopiski laenulimiidist. Minu puhul nii läkski, et kui kodupank SEB oli mulle maksimaalselt valmis usaldama 37 000 eurot siis COOP pakkus lausa 51 000 ja seda oli juba rohkem kui korteriostuks vaja.
4. Võta appi pensionifond.
Jah see vana vihatud pensionifond, millest miskit tolku ei pidanud olema. Vot minu ema liitus vabatahtliku kogumispensioniga minu agiteerimisel üsna pensionireformi alguses ja tänaseks on tal sambasse kogunenud üsna kenake summa. Lausa nii kenake, et pank tegi otsuse ema kasuks hoolimata sellest et pensioniiga juba üsna lähedal on. Laenuhaldur tõi ise selle lausa välja, et kuna pensionifondis ka tubli summa tagatiseks siis nemad selle laenu võimaldavad!
5. Pane paika selged plaanid ostetava kinnisvaraga
Minu ema lähitulevikus oma korteris elama ei hakkagi. Seetõttu oli korteri valiku puhul oluline ka, et teda oleks kerge välja rentida. Seega sai hoolega valitud piirkonda, parkimise võimalusi, maja seisukorda (noh see on tegelikult igal juhul oluline). Meie valitud pesa on heas seisukorda, renoveeritud majas ja üsna kesklinna lähedane. Seega saab seda hõlpsasti välja rentida nii pikemateks perioodideks kui toestada Pärnus populaarset suverenti. Augustis annavadki praegused üürilised korteri vabaks. Poole Septembrini on siis plaan pesa välja rentida lühemateks perioodideks aga Septembri keskpaigast ootab see kodu aga vahvat pikaakalist rentnikku.
Korter on 1 toaline, elementaarse mööbliga, asub Pärnu Kesklinna silla ääres, Tallinna mnt alguses ja 4ndal korrusel. Kes just sellist elamist endale otsib, võib endast märku anda ja saame vaatama minna!
Täiesti nõus, et tasub uurida ka väiksematest pankadest. Mis aga minu jaoks natuke asju paika loksutas oli see artikkel: https://financer.com/ee/laenud/maksimaalse-laenusumma-arvutamine/ – uurisin just kodulaenu guugeldases ja avastasin selle, kuidas võiks nagu läheneda oma rahaasjadele, tegin siis väikese arvutuse seoses kuumaksega, mis oleks tulnud soovitud korteril ja ega oleksingi üle läinud 30%-st. Võtsin siis natuke tagasihoidlikuma variandi ja läksin panka taotlema pärast seda arvutust. Olen nüüd täitsa uhke esimese oma kodu omanik :))