Ma võin ju tarbimise pealt hullult kokku hoida ja hambad varnas vireleda aga kui püsikulud on ehmatavad siis on eeltoodust suht vähe abi.
Või noh ma parema meelega sätiks oma harjumusi nii, et esmajärgus kahaneksid püsikulud selle asemel, et pidevalt endale meelepäraseid asju ostmata jätta.
Püsikuludeks on minul siis kõik eluasemega seotud kulud + kommunikatsioon ja transport.
Rendikulu
Rendikulude vähendamiseks oleks vaja kõigepealt kolima hakata aga see jääb esialgu ära. Tegelikult on mu rendikulu täitsa mõistlik vaadates elukoha suurust ja asukohta.
Kuigi jah nii palju olen erinevaid korteri müügipakkumisi uurinud ja arvutanud, et mõista, et päris vahva elamise ostmise puhul jääks igakuine laenumakse pisut allapoole üürimaksest aga selleks, et üldse mingite eluaseme laenude peale mõelda on kõigepealt vaja natukene tööl käia ning ka oma osaluse summa kokku koguda (mida suurem seda parem).
Internet ja TV
Kuigi suvi on tulemas siis Telekapaketti ei tahaks väiksemaks teha. Tegelikult ma just tõstsin seda (lisasin laste ja filmikanaleid – jah selle liigutuse oleks muidugi võinud suve lõppu jätta). Samas lisakanaleid juurde võttes vahetasin ka pakkujat, kes tegi mulle kolmeks esimeseks kuuks interneti osas 50% lise soodustuse ja sealt säästan ma järgneva kolme kuu jooksul 10 eurot kuumaksest.
Vesi ja Elekter
No elektriarve oli esimesel Eetsis elatud kuul pisut üle 70 euro ja see oli küll jahmatav. Aga siis oli ka talv ning lisaks ahjuküttele oli mul ka elektriradikas öösiti sees ( ja ikkagi oli nii kuradima külm). Külalised muudkui kiitsid, et küll meil on hea soe korter.
Vaatasin üle kodus olevad seadmed – pesumasin energiaklassiga AA, elektripliit mingi vanem Beko, külmkapil ka ei ilutsenud mingit ülimale energiasäästlikkusele viitavat kleebist, soe vesi elektriboilerist,tolmuimeja ostsin ka kõige odavama 1300w.
Kusjuures eile lugesin, et suurem võimsus tolmuimeja puhul ei tähenda alati suuremat eneriga kulu sest võimsama masinaga peab vähem imema ja saab seega kiiremini seadme välja lülitada!
No siin saaks ikka päris palju ära teha. Öeldakse, et igakuise säästmine algab kõigepealt mõne suurema väljaminekuga – näiteks energiasäästlikum külmkapp või pliit ja kokkuhoid tuleb alles aja jooksul.
No mul on küll käsil see “kui palju ma suudan kokku hoida” eksperiment ja selle raames on siis plaan osta nii vähe kui võimalik aga no eile ma siis edasise säästmise huvides ühe sellise mitte otseselt hädavajaliku kulutse tegin.
Ei ma ei ostnud uut külmkappi või pliiti 🙂
Ma ostsin pesukorvi 🙂 irw. Ses mõttes, et ma olen päris tihti masina pesu pesema pannud pooltühjalt kuna pole musta pesu kuskile koguda. Ma varem jätsin pesemist vajavad asjad vannituppa masina peale ja kui see kuhi seal närvidele käima hakkas siis panin masina käima. Otse masinasse ei tahtnud ka musti asju visata kuna see ikkagi seest niiske ja siis on üsna suur tõenäosus, et nad seal masinas pesujärge oodates kenasti hallitama hakkavad.
Veel soovitatakse püsikulude kokkuhoidjatele pesta pesu masinas väiksematel temperatuuridel sest nii kulub vähem elektrit. Ning noh väikestel temperatuuridel pestes saab kokku panna ka heledad ja tumedad riided ehk siis pesukordi tuleb vähem. Ma olen soetanud ka mingid sellised kaltsud, mida saab pesumasinasse pista ja mis siis imavad endasse mustad osakesed ja masinas segunevad värvid ja aitavad siis nimoodi vältida olukorda kus riided üksteisele värvi annavad. Mingid spetsiaalsest superimavast materjalist kaltsud on noh. Kusjuures värvilist pesu masinast välja võttes on küll olnud nii, et see kalts on pesus värvi muutnud aga ülejäänud asjad ei ole. Välja arvatud siis kui ma tütre punast jopet pesin – siis juhtus küll nii, et paar heledamat asja said kena roosaka jume aga see värvide segunemist ärahoidev lapike oli tumepunane. 🙂
Ma tööpluuse pole veel riskinud värvilise pesuga koos pesta – need on ikka väga valged ja ei tahaks oma raha eest uusi küll ostma hakata kui ma need ära rikun. Nende osas olengi suht nõutu – mul valgeid asju on suht vähe ja no kahe särgi ja paari rinnahoidja pärast ei tahaks küll pesumasinat jooksutada. Seega oleks mõistlik käsitsi pesta, samas kuivavad nad peale masinpesu vähem kortsu ja seega on pärast vähem sügamist (elektrikuluka) triikrauaga… :S
Veel meeldib mulle dushi all liguneda suht kaua ja nii poolkeeva veega (ma suudan alati boileri kuumast veest tühjaks kulutada kui dushi all käin) seega sellest harjumisest vabanemine mõjuks päris hästi rahakotile 🙂
Veel tasub sisse harjutada komme elektripliit enne söögi valmimist paar minutit varem välja lülitada.
Võimalusel tasub kokata nii, et kahe pliidi plaadi korraga kasutamise asemel teed toidud ühe plaadi peal järjest. (Nii hoiad elektrit kokku plaadi soojendamise pealt) ja siis paar minutit enne viimase toidu valmimist plaat minutit plaat jälle välja.
Hea harjumus on kui varem valmis tehtud toitu uuesti üles soojendades kasutad selleks ühte nõud. St selle asemel, et eraldi soojendada riis ja kaste – kalla need ühte potti kokku ja soojenda koos. Tundub nii elementaarne eks? Ma tean, et tegelt paljudele ei meeldi selline kokku keeratud ja koos soojendatud gemüüse (noh minu abikaasa näiteks , aga kui aus olla ei meeldi talle üldse üles soojendatud toit). Aga selles osas maitsemeele ümberõpetamine mõjub jälle rahakotile hästi.
Vannitoa põrandakütet asendab hetkel vaip. (Põrandaküte lakkas töötamast aga pärast elektriarve nägemist ma leidsin, et ei olegi kiiret selle korda saamisega) 🙂
NB! Minu eesmärk ei ole hakata ennast hullult piirama ja tireleid viskama selle nimel, et hullult raha kokku hoida vaid pigem otsin lihtsaid võimalusi oma elustiili ja harjumusi rahakotisõbralikumaks kujundada…. 🙂
On ehk mõnel lugejal vahvaid nippe kuidas püsikulusid vähendada?
Kas eraldi öö- ja päevaelektrit ei ole? Meil läksid elektriarved väiksemaks, kui hakkasin pesu ja nõusid pesema ööelektriga ja pesi triikima laupäeviti, kui elekter on odavam. Aga ma olen kuulnud ka seisukohta, et pesu tuleb alati otsekohe pärast masina valmissaamist kuivama panna, muidu läheb hallitama. Võimalik, et mul on teistsugune masin, meil ei hallita midagi, kuigi pesema panen ta õhtul hilja ja kuivama riputan asjad vahel alles pärast järgmisel päeval töölt tulemist. Pesumasina ust hoian küll kogu aeg lahti, kui ta just ei pese, see pidi sisemise niiskuse vastu hästi mõjuma.
Valgete asjadega pesen mina edukalt koos helesinist, helebeeži ja heleroosat. Ehk siis kõiki mehe särke värvist olenemata, voodipesu, käte- ja köögirätikuid ja paari laste T-särki. Ja pesukorve on meil kaks, üks valge heledate asjade jaoks ja teine puidupruun, tumedate asjade jaoks. Muidugi, siidi ja muid imelikke kangaid meil ei ole, ma ei tea, mis pesemistingimusi Su tööpluusid nõuavad. Mõnel masinal on mini-programm, mis pidavat natukese pesu jaoks ekstra vähe vett ja elektrit kulutama.
Praegu saab tuba kütta juba niiviisi, et avad akna … vähemalt vanas täispalkmajas on nii. 🙂 Tulevaks talveks soovitan investeerida korralikesse tekkidesse. 15-17-kraadises toas on täiesti normaalne magada, aga tekke peab mitu olema, siis on ka soe.
Are peal näitab küll päeva ja öö tarbimist aga ma kord proovisin öösel pesta – mürises nii kõvasti et magada ei saanud. Muidu ma usun et selle ajaga mis pesu pärast pesemist hommikut ootab ta vast hallitama ei lähe. Mis kellast muidu see öötariif hakkab ja kas nädalavahetus on ka öö hinnaga?
Minu meelest algab praegu kella 12-st öösel ja lõpeb vist kell 8 hommikul, talveaja ajal 23-7, aga seda peaks saama energiafirmalt järele küsida. On küll nädalavahetus öö hinnaga.
Nädalavahetused on jah ka öise tariifiga. Lisaks aitab vast elektrit kokku hoida see kui elektriseadmed niisama ei tööta. Väidetavalt kulutavad nt standby asendis telekas ja lihtsalt voolvõrgus olev laadija märgatavalt elektrit.
Pesuprogrammi ka üldiselt pikka ei vali, enamasti umbes tunnine pesu. Enamik riideid läheb ju madalal temperatuuril kerge lobistamisega puhtaks ja kui laste asjadele natuke plekieemaldit ka lisada siis samuti 30 kraadist ja tunnisest pesust on küll.
Suvi vast vähendab vajadust elektriradika kasutussagedust ka.
mhmmm….Laadijad ripuvad mul jah niisama vooluvõrgus… Elektriradikat jah nüüd praeguste ilmadega pole kasutanud. Täna kütan vast ahju, kuna lubatakse öökülma.brrrrrrr.
Aga see, et öötariif kehtib ka nädalavahetusel on väga abiks info!!!! Ma mingi hetk uurisin arveid ja kurvastasin, et miks on päeva ja öö kilowattid kui võiks olla hoopis nädalavahetuse arvestus 🙂
Minu arust oleks ka ikkagi kõige mõistlikum koht, kust püsikulusid vähendada, ikkagi üürikulu. Ma ise olen ka hetkel Eestist eemal ja pean elamisaset üürima. Ei tea, kas see on see eestlaslik konservatiivsus rahaasjades, aga igal kuul tilgub süda verd, kui pean jälle hunniku raha kellelegi ära kandma lihtsalt elamise eest. Enda kodu on ikkagi väga teise maiguga kui kuskil üürida, nii et ma hoian ikkagi päris kiivalt Eesti eluasemeturul silma peal. Muidugi on hinnad praegu nii kõvasti kerkinud, et lausa hirm hakkab. Aga see ei takista mul aegajalt ennast irriteerimast ja igasugu kodulaenukalkulaatoreid (khm-khm – ma vaatan sinu otsa, https://www.coolfinance.ee/kodulaenu-kalkulaator) külastamast, et vaadata, kus ja millal ma võiks selle summa kokku kraapida, et üürikatest välja saada. Hetkel tuleb veel oodata kahjuks.
Jumalast õige. Ja just suur soov oma kodu osta oligi see mis minu “kulude vähendamise kampaania” algatas. Sest kõigrpealt oli ju vaja kinnisvara tehinguks oma finantseering kokku saada. Nüüd oma kodu olemas – laenu maksan vähem kui enne üüri. Elamistungimused paremad ja kevadel saan eluaseme laenu intresside pealt tulumaksu tagasi.