Ramadani esimene katsumus – tööle ilma hommikukohvita!

Moslemitel hakkas eile Ramadan. See tähendab, et järgneval kuul nad ei v6i syya, juua ega seksida ajavahemmikul kella poole kuuest hommikul kuni kella veerand seitsmeni 6htul. Nii m6nigi moslemist s6ber turtsatas eile vihaselt kui teda kutsusime internidega yhisele 6htusöögile. Aga peale kella 6.15 6htul ju k6ike tohib – “niiet kui raske see ikka on?” – arutlesime eile Luciaga. Aga ega ju muud moodi teada ei saa, kui omal nahal järgi proovides. Ja nii ongi – solidaarsusest moselms6prade vastu (ja neid on palju) ning lihtsalt proovimise m6ttes v6tan osa – seda kyll yhepäevase hilinemisega, sest moslemid alustasid eile aga mina täna. Praalisin eile, et saan raudselt hakkama. Kuuest-kuueni ei v6i seksida – Mida probleemi, esiteks pole mul siin boyfriendi ja teiseks ma olen 8st 5ni tööl ja meie kontoris on k6ik seinad klaasist, ehk siis mida ei toimu juba Ramadani välisel ajal – miks peaks nyyd teisiti olema? Ei joo poole kuuest veeran seitsmeni najaaa, ses m6ttes, et juua ei tohi kohe mitte midagi – aga ma 6nneks töötan konditsiooneeriga kontoris ja siin olemine väga janutama ei ajagi. Hommikukohvist tuleb loobuda. Ei söömist 5.30- 6.15 -nojah. Kontoris olles l6unat ei tee ma niikuinii – lihtsalt ei ole ymbrusest midagi maitsvat v6tta. Kui viiest koju j6uan ja kokkama hakkan – noh ega suurt enne kuut niikuinii valmis ei saa ja natuke v6ib ju oodata. Hommikusöögist peab loobuma. V6i siis sööma seda enne kella poolt kuut hommikul. Mina valisin selle loobumise variandi esialgu. Seega täna magasin täie m6inuga 7.45ni. Kui hommikul ei kokka ega kohvita hoiab ikka k6vasti aega kokku. Tavaliselt ärkan enne seitset ja kontorisse j6uan 9 ymber. Nyyd olin kodust valmis lahkuma juba kell 8 ja 8.15 istusin juba kontoris oma laua taga. WOW. Kolleegid ei m6istnud, mida ma seal nii vara teen. Seda, et n6ue on kyll tööpäeva alustada kell 8 aga reeglina ei tule mul see välja. Njah aga seda ärajäänud hommikukohvi oleks kyll tahtnud!!!!

7 Replies to “Ramadani esimene katsumus – tööle ilma hommikukohvita!”

    1. Väga liberaalsed. Nad pmst v6ivad k6ike teha – isegi kristlastega lapsi saada. Suurim erinevus Ghana moslemite ja Ghana kristlaste vahel on peale ramadani matusetalitus. Kui yhed teevad suure peo siis teised lihtsalt vaatavad, et oleks enne päikese loojangut mulla all.

      Aga minu moslems6brad on pigem Liibanoonlased (no ei klapi jutt nende Ghanalastega) ja nemad v6tavad ka suht vabalt aga Ramadanist peavad täie t6sidusega lugu.

  1. [10:17:43 AM] Ethel Köök: Hey during Ramadan – is it allowed to drink water during the day or not even that?
    [10:17:58 AM] Mohamed Zaylaa: nothing my lady

    Karm.

  2. Ramadani kohta käivad Koraani värsid 2:183-7 ja seal on muuhulgas öeldud:
    “God wants ease for you, not hardship”. See tähendas, et paastumine oli tehtud paindlikuks. Kui olid haige või reisimas, võisid paastuda ettenähtud aja hiljem ja paastumise raskuste korral võid sellevõrra vaeseid toita.
    Ilmselt 14 sajandit tagasi oli eluviis ja tempo hoopis teine ehk võisid koidust hämarikuni telgis veeta (kuuma eest peites) ja ei pidanud kontoritööd tegema.

    Paastumine on ette nähtud jumala peale mõtlemiseks ja seda põhjendatakse ka, et nii tehti varem(enne islamit).
    Ma oletan, et see keelatud aeg langeb kokku sealse valge aja kestvusega ehk siis igas riigis on see natuke erinev. Meil siin eestis tuleks siis arvestada, et päike tõusis 5:32 ja loojub 21:12 (16 tundi!)

  3. Jah p6hjamaades oleks see ikka eriti karm. Siin läheb t6esti 6htul 6 paiku pimedaks. Aga ma ei kujuta ette kuidas need moslemi-Aafriklased, kes 6ues töötavad, selle veejoogi keeluga Ramadani ajal hakkama saavad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *