Toomas Vaks, Eesti sisejärelvalve osakonnast selgitas meile teemat nii:
Tegemist on siis pahavaraga, mis kasutab ära arvuti op.süsteemi turvaauke ja haarab sedasi kontrolli sinu arvuti üle. Turvaaukudeta operatsioonisüsteem kuulub kahjuks ulme valdkonda, vähem kasutatavate opsüsteemide puhul on lihtsalt neid auke vähem otsitud ja avastatud.
Nakatumist soodustab mitteametliku ja uuendamata operatsioonisüsteemiga arvuti kasutamine. Ametlikud versioonid paikavad oma turvaauke pidevalt, kui kasutaja muidugi on taibanud seda lubada.
Teadaolevalt on viirus levinud ennekõike venekeelsetes foorumites ja portaalides.
Peale sinu arvutisse sattumist hakkab viirus oma peremehi varustama infoga sinu tegemiste kohta- neile saadetakse sinu poolt sisestatud turvatunnused, paroolid jne.
Kui sul viirustõrjetarkvara pole või pole seda uuendatud, ei avasta sa midagi kahtlast.
Kui nad suudavad ja viitsivad sind online reziimis jälgida ja märkavad hetke, kui sa internetipangas toimetama asud, saavad nad katkestada sinu suhtlemise pangaga ning seda sinu asemel ,sinult kaaperdatud andmeid kasutades, jätkata. Seega võib keset internetipangaga suhtlemist ekraanile tekkiv veateade tähendada ka tõsiasja , et keegi on parasjagu asunud sinu maist vara mööda maailma laiali kandma.
Põhimõtteliselt tuleks praegu internetti kasutades olla tavapärasest ettevaatlikum – mitte külastada kahtlasi foorumeid, portaale, kindlasti mitte avada faile, mis saabuvad meili või MSNi vahendusel ja mille puhul te pole kindlad, et teie sõber või tuttav on soovinud neid teile saata. Ka oleks tark mitte kasutada praegu internetipanka võõras arvutis.
Fakt.No.1: NOD32 avastab 90% viirustest ka vanade deffinitsioonidega.
Fakt.No.2: Windowsi pira ja legaalne versioon uuendavad ennast samamoodi. Pole vahet, turvauuendused saavad nii pira kui legaalne versioon.
Fakt.No.3: See on vana tava, et igast sitta (SmileyCentral jne) ei tasu puutuda.
Fakt.No.4: Kui Windows Vistas on sees UAC peab kasutaja andma nõusoleku enne kui troojalane saab ennast paigaldada.
“OK/Cancel” korda sada või rohkem Vistas iga pisimagi asja peale. Niisiis, kuidas see Fakt.No.4 kasutajat peaks kaitsma..? 😛
mul on üks väga hea soovitus. Soovituse jälgimine maksab nii umbes 25 kohalikku raha.
Minge ja tõmmake endale alla näiteks see http://news.opensuse.org/2007/11/02/opensuse-103-live-version-available/
või mõni muu linuxs.
Nii et ärge käige windowsi alt pangas ega ärge tehke seal üldse midagi sellist, millega teie reaalne elu kuidagi seotud on.
Kuidas peaks end kaitsma?
Hanza.net-i on üles riputatud järgmine juhend:
http://www.hansa.ee/midauut/2008_01/20080118_est.html