Kuigi ma jõudsin Eestisse ikka suht ilusate ilmade aegu oli üks esimesi tähelepanekuid vast renditud korterisse jõudes, et see on külmavõitu. “Ok, ma tulin siiski ju Aafrikast” mõtlesin ma siis, et küll harjub ja varsti hakatakse niikuinii kütma.
Nojaa nüüd kolm nädalat hiljem on ikka külm. Ja kütma ka pole hakatud.
Tegelt mind suht hämmastas uues korteris ka fakt, et lisaks keskküttele on siin puupliit ja soemüür. Eelmine nädal otsustasin selle kummalise avastuse enda kasuks pöörata ja mõtlesin veidi kütta. Kunagi ammu 7a tagasi elasin Tallinnas ahiküttega majas uberikus ja tollest ajast ma häguselt mäletan, et tule tegemise ajal peaks siiber lahti olema ja kui juba söed on siis tuleks siiber kinni lükata et tuba soojaks läheks – no midagi taolist oli.
Aaaaaga mu soemüüril on kaks siibrit!!!?????
Ausalt ka!
Kiire konsultatsioon sõbrannaga andis tulemuseks, et siibreid peaks ikkagi olema üks aga kui on kaks no mis siis ikka, kindluse mõttes on tule tegemise ajaks kindlam mõlemad lahti tõmmata!
No mõeldud tehtud.
Pliidi alune paberit täis (esialgu veel puudega ei julgenud proovida) ja katsetama.
Nojah, asi hakkas igast võimalikust kohast suitsu välja ajama ning kui ma pliidiukse kinni lükkasin siis kustus tuli ära, kui lahti tegin siis ajas pliidi suu ka suitsu välja – no sellist asja ma oma 7 aasta tagusest ahiküttega majas uberikus elamisest ei mäleta.
Nii ei peaks ju? onju?
Aaa ja siis on koridoris veel selline kahtlane luuk:
Kas ma oleks pidanud sellega miskit tegema muidu? See tegelt ei tundu väga lahti käivat…..
A millal muidu kütma hakatakse? Brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr………………….
Its damn cold in Estonia. Dont come here! At least not before the heating period starts. Or even better: Plan your trip to summer time!
Viimane on tuhaluuk. Kaks siibrit on selle jaoks,et ühel juhul avatuna läheks suits otse välja (soojal perioodil pliidiga süüa tehes), teisel juhul avatuna käiks suits läbi soojamüüri, et salvestada sooja soojamüüri (külma perioodil).
Mul on ka pliit koos soemüüri ja 2 siibriga. Eeldan, et sul on sama süsteem. I siiber juhib suitsu ja sooja õhu otse korstnasse. II siiber juhib suitsu ja sooja õhu soojamüüri. Alguses soovitan avada mõlemad siibrid, tõmme on tugevam, kui juba ilusti tõmbab, siis sule see siiber, mis viib otse korstnasse. Muidu kütad ainult õues õhku ja soemüür (ssojussalvesti) jääb külmaks 🙂 Milline siiber kuhu viib pead omaniku käest küsima. Mul asetsevad nad kõrvuti (mitte üksteise peal) ja see mis korstnale lähemal on otsesiiber korstnasse (äkki on sellest vihjest abi).
Luuk pildil on tahmaluuk kust korstnapühkija tahma välja võtab. Sellega sul tegelikult tegemist teha ei tule.
Halb tõmme võib olla põhjusel, et pole ammu köetud ja süsteem on nö külm. Mõnikord soovitatakse, et tõmmet kütteperioodi alguses parandada, panna tahmaluugist sisse ajaleht ja see siis põlema panna. Paneb korstnas nö õhu liikuma.
Halb tõmme võib olla ka puhastamata süsteemist. Sellest tulekski tegelikult alustada, et küsida kuna viimati puhastati/ korstnapühkija käis.
Ahjualune seletas kõik ära.
Lisaks võib ka praeahjul olla eraldi siiber…
Ja no ei ole ju veel külm.
Jah nüüd olen palju targem tõesti. Ja on küll külm. Ma istun siin toas praegu pika varrukaga dzemper + fliis (ka pikkade käistega) seljas ja lähen nüüd villaseid sokke jalga toppima….
🙂