Tähtis otsus – kas ja millises määras kasutada maksuvaba tulu?

Alates 1. jaanuarist 2018 rakendub kõikidele tuludele üldine maksuvaba tulu määr 6000 eurot aastas ehk 500 eurot kuus ja seoses sellega kaob ära täiendav maksuvaba tulu pensionidele ja tööõnnetushüvitistele.

Aasta lõpp ei ole enam üldse kaugel, mistõttu läheneb kohutava kiirusega ka tähtaeg, mil tuleb tööandjale teada anda kas ja millises määras asutada maksuvaba tulu.

Minu brutosissetulek kõigub täpselt seal 1200 piirimail. Et ütleme, et enamus kuudel saaks ma kasutada ära maksimaalset maksuvaba tulu aga parematel kuudel ületaks sissetulek seda 1200 piiri ja siis hakkab minu maksuvaba tulu summa vähenema…

Siinkohal tuleb meeles pidada, et sissetuleku hulka arvestatakse peale palga veel lasterahad ning minul ka raaatutulu ja kui otsustan suvel korterit välja rentida siis ka rendi tulu. Opaaaaa….. ja see suvine renditulu lööks pildi ikka korralikult sassi. Sest arvestus käib ju aasta põhiselt. Tüüpi – talvel teenin alla 1200 ja kasutan rõõmsalt maksimaalset maksusoodustust aga vot suvel rendin korterit välja ja mida kõike veel ning opaa aastatulu tuleb üle 14400. Vot sellisel juhul tekiks mul hoopis maksuvõlg ja evadine tuludeklaratsioon took kaasa ikka väga ebameeldiva üllatuse.

Valikuvariante kuidas aastal 2018 igakuist tulumaksuvabastust kasutada, on tegelikult kolm:

  1. otsustan maksuvaba tulu kuude lõikes mitte kasutada  – sellisel juhul saab kevadine tuludeklaratsioon tuua mulle vaid rõõmsaid uudiseid. Ma saan enam makstud tulu tagasi ja tõenäoliselt endale selle eest midagi toredat lubada.
  2. Otsustan kasutada maksimaalset ehk 500 eurost tulumaksuvabastust. Sellisel juhul jääks mulle iga kuu raha rohkem kätte aga sõltuvalt sellest kuidas sissetulek aasta jooksul kõikuda otsustab võin hoopis maksuametile võlgu saada, kuna on tekkinud oluord kus seoses maksimaalse tulumaksuvabastusega on minult arvestatud vähem tulumaksu kui seda teha oleks võinud vaadates minu sissetulekut aasta lõikes. Njaa….see oleks üsna ebameeldiv olukord.
  3. Kasutada tulumaksu vabastust teatud summas. See oleks selline kuldne kesktee, millega saaks ikkagi jätta endale kuu lõikes võimalikult palju vaba raha kätte aga samas vältida võlga

Ausalt öeldes tunduks variant 3 mulle kõige turvalisem. Näiteks kui otsustaksin iga kuu kasutada tulumaksu vabastust summas 200 eurot siis ei muutuksminu sissetulekutes võrreldes tänasega just kuigi palju. Sest siiamaani kasutasime me ju tulumaksu vabastust summas 180 eurot.

Aga kuivõrd mind on koguaeg paelunud säästu, raha kogumise ja enesedistsipliini teema siis kaldun ikkagi üsna palju variant 1 suunas. Mis tähendab, et võrreldes tänasega väheneks minu igakuine sissetuleks 36 eurot. (180 x 0.2). Pole ju kuigi suur raha. 36 eurot sissetuleku vähenemist kannataksin ma ära küll. Hoian natuke rohkem kokku.  36 eurot…..mhmmm see oleks nagu Telia digi Tv pakett…. või komunaalide arve…. või paar teksasid…… või lihtsalt mingi kuradima pudi padi mida ma ostaks ja hiljem kahetseks…. See 36 eurot aga ei kaoks kuhugile, see istuks turvaliselt maksuameti kontol ja ma saaks selle kevadel kenasti ühek spundiks kokku kogutuna tagasi…. Ja 12×36 oleks minu jaoks palju rohem väärt kui mingi iga kuu ostmata jääv pudi-padi.

Ühesõnaga kui üldse mitte mõelda, sellele mida ma igakuiselt võita võiksin seoses tunduks valik nr 1 üsna hea mõttena.

Aga samas võiksin ma ju hoopis maksimaalset tulumaksu vabastust kasutades hoopis oma igakuist sissetulekut suurendada.

No võtame aluseks 1000 eurose brutopalga ja eeldame, et muid sissetulekuid ei ole. Ja ma ignoreerin hetkel igasugu töötus ja pensionikindlustusi. Nii on vast kõige lihtsam.

Tänaseni maksis 1000 brutoeurot teeniv inimene iga kuu tulumaksu 164 eurot. (1000-180 = 820 ja 820 x 0.2 =164) Ehk siis ignoreerides töötus ja  pensionkindlustust saaks ta kätte 836 eurot.

Nüüd kui ta ei kasuta üldse tulumaksu vabastust siis maksaks ta iga kuu tulumaksu kogu sumam pealt ehk siis 200 eurot ja saaks kätte 800 eurot. No 800 euroga elab ju ära küll.  Või noh pole väga suur vahe ju kas 800 eurot või 836 eurot. Minu meelest. Muidugi perekonnad on erinevad ja seega olen täitsa nõus, et võib leiduda lugejaid kes arvavad, et on ikka väga suur vahe kas teenida 800 või 836 eurot.

Nii aga kui nüüd vaadata seda tsenaariumi, kus too 1000 brutoeurot teeniv inimene otsustab kasutada maksuvabastust maksimaalselt. Ehk siis iga kuu 500 eurot.

Sellisel juhul maksaks ta tulu maksu iga kuu 500 x 0.2 ehk 100 eurot ja ignoreerides jällegi töötus ja pensionikindlustust saaks ta kätte 900 eurot. No vot, siin juba ju on vahe. Kas saada iga kuu 800 eurot või 900 eurot netopalka. Mind see 100 eurot mõjutaks ikka päris palju. Ma saaks kasvõi vabamalt iga kuu oma korterit sisustada, sest kui muust mul puudust ei tule, siiskorterit oleks vaja küll veel kõpitseda ja täiustada….

Samas…. võik panustada hoopis uhkele tulumaksu tagastusele ja plaanidagi üks suurem korteri “kõpitsemine”, näiteks liuguste paigaldamine hoopis kevadisesse tulumaksu tagastuse perioodi…..

Lisainfot maksuvaba tulu arvestamise kohta 2018 aastal saad lugeda siit https://www.emta.ee/et/maksuvaba-tulu

Kalkulaatori oma igakuise maksuvaba tulu arvutamiseks leiad aga siit: https://www.kalkulaator.ee/et/maksuvaba-tulu-kalkulaator

 

 

 

One Reply to “Tähtis otsus – kas ja millises määras kasutada maksuvaba tulu?”

  1. Ma ei kahtleks mitte sekundit ka ja võtaks maksimaalse tulumaksu vabastuse. Põhjenduse panin kirja siin: http://dividendipiraat.blogspot.com/2017/11/see-uus-maksuvabatulu-asi.html

    2019. aasta suveks on aega küll ja veel seda vähemmakstud summat riigile maksta, vahepeal võib sada asja muutuda ja mine tea, äkki ei tekigi nii palju seda vähem maksmist. Ise oskan kohe kindlasti seda raha vahepeal mõistlikumalt kasutada ja liitintressi selle pealt koguda, selle asemel et lasta riigil minu sente veeretada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *