Tuututamine ja valmiskampaania möll on nüüdseks läbi ja naabruskond on kahtlaselt vaikne. 🙂 Linnatänavad on tühjad – kõik on valimas.
Hea meel on näha, et Ghanalased suhtuvad oma hääle andmisesse väga tõsiselt. Hetkel on meil kell 13.47 ning ma vaatan uudistest värsket reportaazhi valmispunktidest. Järjekorrad on meeletud – reporter käib ringi ja küsib järjekorras seisjatelt mis kell nad tulid. See vend kelle kord on kohe kohe kätte jõudmas, et tuli kuskil kella 4 ümber hommikul. Yks 50 inimest järjekorras tahapoole on ootama jõutud kell 4.30. Ja nad ikka veel seisavad???? Hull värk!
Mis need, kes juba hääle on andnud tulid järjekorda eile või?
Igahates ma oma majaabilist siis enne ööd tagasi ei jõua, sest tema vaeseke pidi ennem valima minekud kõigepealt ühele poole saama töiste toimetustega ja liikus siit seega umbes kella 8 ajal hommikul.
Loodetavasti pikendatakse valimispunktide lahtioleku aega kuni kõik saava oma hääle antud – välja kuulutatud 7.00-17.00st ilmselgelt jääb väheks!
Edit 18.30 Ghana Time: Mitmel pool on ikka veel pikad-pikad järjekorrad. Teadagi loojub Ghanas päike kell 18.15 täpselt (see on siin üks väheseid asju, mis toimub kella pealt) ning Ghanale tüüpiliselt ei jätku elektrit igale poole. Tamales näiteks loetakse hääli parasjagu taskulambi valgusel.
Edit 20.30 Ghana Time: Mitmel pool jõudsid valmismaterjalid valmispunktidesse liiga hilja – isegi kuni 5 tundi peale välja kuulutatud valimiste algust. Paljudel juhtudel ei töötanud korralikult sõrmejälgede põhised versifitseerimise masinad ning valijad saadeti tagasi. Mitmel pool oli segadus järjekordadega – ning nimede lugemisega ID kaartidel. Mõnel on kaardil perekonna nimi esimesena, teistel jälle eesnimi esimesena. Valmispunktides oodati inimesi tähestiku järgi ID kaardil esimesena asuva nime põhjal (mis ei pruukinud olla valija eesnimi) ja nii sattusid paljud valijad valedesse järjekordadesse. 6nneks on Ghana Valimiskomisjon nüüd teada andnud, et nendes punktides kus materjalid jõudsid liiga hilja või oli muid probleeme valmisprotsessi sujumisega jätkub hääletamine ka homme.
Lahe 🙂 Aga Sierra Leones oli neil kella 14 juba kenasti umbes 80% kõigist valimisõiguslikest hääletatud ka, oli just tunne, et ‘tea kas peakski kauem lahti olema. Aga esimesed inimesed tulidki järjekorda kell 2 öösel, siis kui valimispunktid alles oma materjale kätte said.
Üldiselt lubatakse kõigil hääletada, kes sulgemisajal veel järjekorras on, Ghanas on ka nii, arvan 🙂
Oleks tore jah, sest telepildis nähtu põhjal nad küll kella 5eks valmis ei saa!
Mhmm 17.15 ja tlepildist näeb, et häälte
lugeminesorteerimine on käima läinud. Vähemalt osades punktides…kui kallutatav see asi kuumal kontinendil on, kas lugemisel ja sorteerimisel on ilmne vahe olemas?
Muidu siin kooruptsioon lokkab aga valimiste kallutamise kohta ei oska öelda sest kontroll on kõva. Oudekki on ses osas spetsialist. Lugemise ja sorteerimise osas – noh kõigepealt sorteerivad ja siis hakkavad lugema – ma hüppasin veidi ajast ette, reaalselt lugemiseks läks vast pisut enne kuute. Et minu meelest Ghana kohta päris operatiivne. Kuid mõnedes puntkides ikka veel pikad järjekorrad (kell on 9 õhtul) ning mitmel pool pole elektrit – loetakse taskulampide ja auto tulede valgel.
See lugemine võib tähendada nii laia protsessi – “kõike, mis puutub tulemi teadasaamisse”, siis on sorteerimine lugemise osa. Lugemine võib tähendada ka “ülelugemist” ja siis on erinevad protsessid.
Milline protseduur täpselt on, see sõltub natukene riigist ja seadusandlusest, aga üldiselt
– loetakse kokku kõik sedelid, mis on valimiskastis
– sorteeritakse need sisu järgi ära (kelle poolt hääletati ja millised on kehtetud, mõnikord tühjad eraldi)
– loetakse sorteeritud hääled üle, et teada saada, kes kui palju hääli sai ja kui palju olid tühjad.
No ja siis edasi täidetakse paberi ja saadetakse need konsolideerimisele 🙂 Muidugi kontrollitakse muid asju ka (kuidas arvud vastavad väljaantud sedelite hulgale jne jne)
Ja mis puutub valimistulemuste kallutamisse siis juba ongi kuulda, et on mingi jama, et osa valimiskaste on varastatud ja ümber vahetatud. Eks näis mis saab.