Mis Püha Lehm see töötav pensionär on?

raha, eurod, töötav pensionär, arvamus, püha lehm

Peale selle aasta esimest pensionipäeva hakkas meedia levitama töötavate pensionäride pahameelt selle üle kuidas neilt on “raha ära võetud” No ma ei tea, kas on õige öelda, et raha võeti ära – tegelikult maksid nad lihtsalt rohkem tulumaksu.

Suht tavaline asi astmelise tulumaksu puhul, et need kes saavad rohkem tulu maksavad ka suuremat tulumaksu. Tegelikult ei ole ju töötavad pensionärid ainsad, kes suuremat tulumaksu maksavad. Maksavad ju kõik need kellel on vastavalt suurem sissetulek ja seda ikka selle jaoks, et neile kel väiksem sissetulek on, raha rohkem kätte jääks.

Eile käsitleti seda teemat ka TV3 seitmestes uudistes ja seal öeldi ka selgelt välja, et kaotavad need pensionärid, kelle brutosissetulek on üle 1350 euro. Vot siinkohal tahaks küll öelda, et halloo mida vingute.  Selle võrra saavad ju teie mitte-töötavad, peost suhu elavad sõbrad-sõbrannad ju rohkem!  Ei võetud ju raha ära kellegilt nö puudust kannatavalt. No andke andeks aga minul on raske uskuda, et 1350 eurot teeniv pensionär ära ei ela. Pensioniealisel ei ole ju enam väikseid lapsi koolitada, tal on suure tõenäosusega eluaseme laen makstud ja elab oma korteris.

Uuel aastal maksavad rohkem tulumaksu ka hea sissetulekuga perepead – kel veel ka lapsed toita ja laenud maksta. Miks nemad ei kisa? Et tahaks teada, mis püha lehm on see töötav pensionär, et ainult temalt mida ära võtta ei või aga teistelt võib? 

Näiteks üksikema, kelle sissetulek on 1500 eurot – tema ju ka maksab rohkem tulumaksu. Ja peab nüüd sellest saadavast summast koolitama lapsed? Või pered, kus töötab vaid üks vanem, kes saab näiteks 1500 eurot palka. Tema maksab ka teistest rohkem tulumaksu nüüd ja toidab oma saadavast sissetulekust ka pere ning maksab ehk ka eluaseme laenu. Miks tema ei kisa?  Tema saab aru, et tal on isegi hästi – teenib rohkem kui nii mõnigi teine ja oskab selle üle rõõmus olla. Aga töötav pensionär ei saa aru, et tema olukord on kordi parem kui mõnel mitte töötaval pensionäril või perepeal.  Tema läheb meediasse kurtma, et temalt on raha ära võetud, saamata aru, et selleks et riik saaks näiteks pensione tõsta, millest võidavad ju nii paljud, on vaja kuskilt lisafinantse. Tema mõtleb ainult endale.

Mitte, et ma arvaks, et pensionäridel kulusid pole kui nad ei pea peret toitma ja eluaseme laenu maksma. Jah ma tean, et  kulub ravimitele (ja mitte vähe), ning et paljud elavad üldse hooldekoduded ja need on kallid. Aga ma usun, et need töötavad pensionärid on ikka pigem kõbusad. Vaevalt nad nüüd kuskilt hooldekodust või haiglast tööle käivad?

Siin on Ärilehele kurtnud töötava pensionäri Lembitu näide:

Palk: 1020 € (neto), 1230 € (bruto)

Vanaduspension: 476,55 € (neto), 536,69 € (bruto)

Pensionisamba väljamakse: 42,70 € (neto), 53,37 € (bruto)

Kokku saab ta praegu kätte 1539,25 eurot (neto).

Brutosissetulek, millest arvestatakse maksuvaba miinimum on 1820,06 eurot.

2017. aastal on töötava pensionäri maksuvaba tulu 180 eurot + täiendav maksuvabastus 236 eurot = 416 eurot. Kui brutosissetulek on 1820 eurot, siis on maksuvaba tulu 2018. aastal ettenähtud 155,5 eurot. Maksuvaba tulu väheneb seega ca 260 eurot, mille pealt tuleb hakata tulumaksu maksma ca 52 eurot.

Kokkuvõttes kaotab see konkreetne töötav pensionär nii palgas kui ka pensionis kokku igakuiselt 52 €.

No mis ma oskan öelda? Oh sa vaesekene…… Pane suu kinni ja ära vingu! Sul on kõik ju väga hästi!!!!!

Ja kui tõesti nii väga valus onsuuremat tulumaksu maksta, sest oh sa issand –  sa oled nii pikalt tööl käinud ja auga vanaduspensioni välja teeninud, siis jubal küll – jäta oma töö ja naudi siis seda vanaduspensioni. Ning ei keegi küsi sult tulumaksu!

Ah ei taha? Pensionist üksi ei jätku?

No vot… ära siis vingu ka…

Sest väga paljudel ei ole muud võimalust. Neile PEAB jätkuma ainult pensionist!6 thoughts on “Mis Püha Lehm see töötav pensionär on?

 1. Siinkohal olen ma sinuga täiesti sama meelt, et paljud peavad hakkama saama ainult pensioniga, või mis veel hullem, toimetulekutoetusega, mis on sel aastal 140€ inimese kohta. 1500€ saajatel oleks patt nuriseda.

  1. Just – olgu õnnelikud, et neil nii hästi läheb ja et tänu maksumuudatustele paljudel kehvas olukorras olijatel hakkab paremini minema. Kaotab raha ikkagi käputäis, samas lisatulu saavad tänu suuremale maksuvabastusele siiski suurem hulk inimesi. Mul oleks küll hea, meel kui tänu minult võetavale 50le eurole hoopis puudustkannatavad pered paremale järjele saavad. Nende aitamiseks peab valitsus ju raha kuskilt võtma. Ja loogiline ju, et võtad sealt kust on võtta ja paned sinna kus ei ole…. nagu Robin Hoodi puhulgi – ahjaaaaaa teda kritiseerisid ju ka ainult rikkad 😁

 2. Seal vist on kala sellega, et töötav üksikema, kelle brutosissetulek on 1500 eurot, ja kes arvutab oma tulumaksuvaba % välja (st ei pane kohe 500 eurot iga kuu), saab üldises mõttes ikkagi natuke rohkem raha kui enne (arvutasin, ca 30 eurot rohkem).

  Aga töötav pensionär, kelle sissetulek on üle selle 1300 midagi bruto, saab uuest aastast kuni 100 eurot miinust, sest enne kehtis pensionäridele eraldi tulumaksuvabasoodustus pensioni pealt 416 eurot (ja palga pealt läks ka veel täiendavad 180 vist). Nüüd on see, et kogu tulu pealt on tulumaksuvaba 500 eurot, sellest ka need karjatused raha kaotamise üle.

  Emotsionaalselt saan ma aru – Eestis on vaene olla kallis ja pensionärid üldiselt on vaesed. Need, kes jaksavad veel töötada tunnevad, et neid karistatakse selle eest, et nad päris vaesuses vireleda ei taha. Teisalt jällegi, nagu sa isegi kirjutasid, toetavad nad sellega teisi. Kahe otsaga asi.

  1. Ah jaa veel see…. kui see 52 eurot oleks igakuiselt MINU palgast, siis oleks see mulle ikka VÄGA suur summa. Nii, et ma päris ei julgeks neile pensionäridele öelda, et vinguge vähem.

 3. Aga kui püüaks vaadata natuke läbi avarama lukuaugu? On kõbus pensionär, kes käib tööl ja saab pensioni. Suudab nii säästa ja varusid koguda, eks. Nii mitu head aastat. Kuni teda tabab ränk terviserike ja jääb voodihaigeks. Nüüd needsamad sinusugused tänitajad, kui juhtuvad olema sellesama pensionäri lähisugulased, peavad tagama kas vägagi kuluka hooldekoduteenuse või ise hooldama oma töö ja eluolu kõrvalt. Esimesi küsimusi vist on, et kui palju säästusid sellel pensionäril on, eks? Ja kergendunud laused, et jumal tänatud, et ta nii kaua tööl käis ja natukegi lisa teenida suutis, eks…? Nüüd seesama mille üle tänitati, on õnnistuseks 🙂 Temal jah ei ole tõesti suuri kulusid uutele rõivastele olnud ega laenule, kuid iga euro, mille ta on suutnud tänu pensioni kõrvalt töötamisele säästa, on tema silmis teadlikult oma vanadusele mõeldes säästetud just sellisteks halbadeks olukordadeks. Ja tihti ongi see suur põhjus, miks pensionär tööl käib – et tulevikus võimalikult palju oma säästudest hakkama saada ja olla võimalikult vähe tüliks oma järeltulijatele. Loomulikult on need säästetud summad väikesed, aga annavad ehk vanale inimesele hingerahu (mida muidugi rikuvad tõrvana praegusel hetkel sellised tänitavad lühinägelikud kommentaarid). Milleks selline viha töötavate pensionäride vastu, mitte ainult sinul, vaid paljudel, ei saa aru – mina ütlen ainult et, jumal tänatud. Küllap aitaks avameelne ja südamest südamesse avatud jutuajamine mõne töötava pensionäriga, et silmaring avaneks 😉 Ja igaüks toriseb kui ta sissetulek väheneb. Nii sina, mina kui tema 🙂 Ja kui sina ja mina võime, siis miks mitte tema ei tohi oma meelepaha õigustatult väljendada samamoodi? Kui mõnele tähendab see vähem kino ja firmariideid, siis tema ohkab iga palgapäev kergendatult, et ehk on taas paar hooldekodunädalat omast taskust tasutud ja ei koorma tulevikus lapselaste rahakotti 🙂 Lihtsalt tasuks olla sallivam ja mõistvam ka nende vastu, kes ei näe päris näguripäevi – ka natuke paremini hakkamasaavad vanakesed ei ole ju ometi seda sappi välja teeninud, millega praegu neid üle valatakse.

 4. No ma ei näe suuremate maksude üle torisemas teisi inimesi, kel tulud vähenesid – kõrgepalgalised töölised. Ainult töötavad pensionärid on need, kes leiavad, et oi neilt küll ei tohtinud võtta.
  Kui minu sissetuleku mõnekümne eurose vähenemine aitab parandada puudustkannatavate inimeste olukorda siis mina küll olen rahul.

  Riik ei saa ju ainult anda. Selleks, et anda, tuleb ju kuskilt ka võtta – miks sellest nii raske aru saada on?

  Sellest reformist võidavadki need, kes juba on vanad ja põdutad ning väikese sissetulekuga – kas see sama töötav pensionär kui ta ühel hetkel tööst ilma peaks jääma või palk vähenema.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *