Kodu: Kui ruutmeetreid on liiga vähe ehk 4 soovitust kuidas hakkama saada väikses kodus!

No pole salata, et  minu uues kodus ruutmeetritega just priisata ei ole. Neid on täpselt 44. Hetkel on kõik üks suur ruum aga tulevikus plaanin elamise ikkagi ära jagada kaheks magamistoaks ja avatud köögiga elutoaks.

Kuigi hetkel mulle selline avatud variant isegi meeldib  – lapsed on väikesed ja privaatsust nad ei vaja. Vastupidi neile meeldibki kui magama minnes emme justkui samas toas toimetab – vaatab telerit, peseb nõusid jms…

Aga no plaanid on mul selle elamisega ikka pikaajalised. Tulevikus peaks siia mahtuma ära kaks teismelist, abikaasa, mina ja kass. Kolmandat last vist väga enam ei mahuta….

Õnneks teismelised ei vaja enam palju jooksuruumi – pigem privaatsust ja nurgakest arvuti jaoks.

Nad tahaksid kumbki kindlasti oma tuba. Hetkel on aga minu lastetoaks 3x3meetri suurune nurgake.

Aga kuidas siis ikkagi mahutada pere ja maine vara väikesesse elamisse?

 

Lae- ja voodialused panipaigad

Maine vara tuleb ju kuskile ära mahutada. Kui ruutmeetreid kappide ja kumutite paigutamiseks on vähevõitu siis tuleb asjad paigutada istumise alla või pea kohale. Ehk siis ruulivad tumbad, voodipesukastid ning laealused panipaigad.

Magamistuppa kuluks näiteks ära midagi sellist:

Või miskit siukest:

voodi panipaik

Liuguksed

Jah – kitsas ruumis tekib ikka sellist olukorda kus kõik seinaääred on juba asju täis ning uuele mööblile või miks mitte hoiukastidele pole mujal kohta kui pmst riidekapi ees. No vot – ja katsu siis neid kapiuksi lahti teha. Näiteks mu vanas kodus ma tahtsin voodi ja riidekapi vahele paigutada kummutit – et oleks lisa-sahteid pudu padi jaoks ja ühtlasi kindel koht voodi kõrval kuhu telefoni ööseks laadima sättida või äratuskella asetada. Ja oi – küll ma iis mõõtsin ja rabelesin, et leiaks ikka piisavalt väikse kummuti, mis jätaks ikka ruumi ka kapiuste avamiseks. See kõik oleks ära jäänud kui mu kapil oleks olnud liuguksed. Siis oleksin võinud osta kummuti, mis oleks kasvõi sentimeetri pealt mahtunud kapi ja voodivahelisse avausse. Sest kapi uksed poleks avanemiseks lisaruumi vajanud – need oleks saanud libistada mugavalt kõrvale.

Niiet kui kodus vähe ruumi   – soeta liugustega mööbel!

Ehita kõrgusesse…

Nagu E. Vilde Pisuhännas arutati kunagi Eesti esimese pilvelõhkuja ehitamist “Ehita õhku – õhk ei maksa midagi!” Siis jah just nii ongi – kui põranda pinda on vähe siis tuleb võtta kõrgusest, mis võtta annab – ehk miks mitte riputada voodi hoopis lae alla? Mhmm kui palju peaks jääma lae ja voodi vahele ruumi? Alumist korteri osa ju ka väga madala-laeliseks ei tahaks jätta. Noh see poleks äge kui käinkorteris ringi ja nühin peaga vastu voodi põhja. Samas ei tahaks ka voodis istuli tõustes pead vastu lage ära lüüa….

 

Mul hetkel eraldab kahte tuba liugustega riidekapp, mille ülakorrusele olen praegu ladustanud, hooajale mittevastavad jalatsid ning riided. Täna selle kapi konstruktsiooni lähemalt uurides, mõtlesin, et tegelt kui kola välja visata saaks sinna hoopis panna ühe kitsama madratsi ja oleksi teismelisele kõrge voodi ning privaatne nurgake kus saab lihtsalt seina taha varjuda. Teisele lapsele saaks ehitada teise toa seina umbes samasuguse liugustega kuudi ja olekski olemas. Alumine osa oleks siis õpi ja mängu ruum.

panipaik

Tark mööbel

Hetkel on meie 3×3 lastetoas olemas nii magamisruum kahele lapsele kui ka täitsa normaalne mänguruum. Seda seetõttu, et kaks voodit võtavad vaid 1 voodi ruumi. Kui mänguruumi juurde vaja siis lükkan Mrie voodi sahtlina Silveri oma alla ja ongi korras.

lastetuba

Narivoodi peale mõtlesin ka. Siis poleks seda sahtliga sügamist koguaeg. Sahtliga voodi miinus on see, et ma ei saa alumis voodit ülemise alla lükata täisvarustuses. Ehk siis pean ära korjama tekid, padjad, kaisuloomad  – ja alles siis saan sahtli kinni lükata. Samas ma arvan, et mu lapsed on narivoodite jaoks liiga väikesed veel. Ok. Kui on hea kõrge äärega voodi siis vast kõrgemal magav laps ennast üle ääre maha just ei keera. Aga hirm on just pigem selle ees et kui öösel kiiresti vaja pissile minna, et siis näiteks redelist mööda astub või midagi sellist.

Ühe variandina näen oma 3x3meetrist lastetuba tulevikus ette nii et on kaks kõrget voodit, mille all on kirjutuslauad. ja nad oleks siis keset tuba niimoodi, et alumiste “arvuti-tubade” seinad oleks vastamisi. Nii tekiks kummagile oma privaatne õpi- ja tegelusnurgake. Ülesse voodite vahele tuleks ka mingi vineer aretada, et nad noh ei magaks justkui ühes voodis. Noh sisuliselt oleks jah justkui kaks kokku lükatud voodit aga sinan tuleks mingi sein vahele. Peas näeb mul see asi üsna normaalne välja aga selleks, et enne mööbliostu ikka reaalsem pilt elu võimalikkusest sellises teismeliste toas, tuleb ikka 3D Maya programmile hääled sisse lüüa ja seal tuba ja mööbel valmmis ehitada. Praegu arvutan et kui magamisosa laius on 90cm ja sellele lisaks 1cm igast küljest läheks voodi servadeks siis jääks kummagile poole mingi 58 cm sirge seljaga püsti olemise ruumi. Päris vähe ikka. Noh see voodi alune ruum lisaks  – seega kumbki laps elaks mingi 1.48×3 suuruses kuudis, millel oleks üla osas magamisruum. Mhmmm…..

no kaks korda miskit siukest: ( lihtsalt ülesse ka voodite vahele õhuke sein.)

tiinekanurk, väike tuba

Ma Ghanas kunagi tegin mingeid 3D käkke (nii mõnegi eest lausa maksti) ja riputasin neid ka veebi üles https://design4ghana.wordpress.com/  Aga peale teise lapse sündi ja hiljem Eestisse kolimist jäi arvuti kruttimiseks järjest vähem aega, et olen ilmselt kõik mis ma varem 3D programmidest teadsin, ära unustanud. Noh õnneks on laste teismelise-eani ikka aega ja praegune sahtel-voodi lahendus toimib paar aastat, niiet saan rahulikult aega võtta ja meelde tuletada. Raha suuremate ehitus- ja mööbeldustööde jaoks tuleb ka niikuinii veel omajagu koguda.

Kontori-nurga jaoks meil ka kodus eriti ruumi ei ole – niiet seegi sai esialgu sätitud diivanile.

diivanikontor, kohvilaud diivanil, sofa-kontor
sofa-kontor

Pinteresti tegin ka vastava tahvli kuhu vahvaid väikese kodu ideid kogun:

Pilk meie avtud köögiga elutuba-magamistuppa hetkel:

avatud planeering, seinteta elu, elutuba, magamistuba, köök
avatud köögiga elutuba-magamistuba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *